Tchán má rakovinu plic ve 4. stádiu, prodělal embolii, hodně spí, hubne. Kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 27. května 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, tchán 67let má rakovinu plic 4.stadia, metastaze na jatrech, nadledvine, uzlinach a dutine brisni. Navic prodelal embolii plic a nyni mu nasli bakterie na plicich. Vetsinu dne lezi nebo spi, obcas pri lepsim dnu jde nachvili na zahradu, ale opet si lehnout. Hodne malo ji a hubne. V nemocnici mu uz rekli ze zadna lecba neni a zajistili mobilni hospic.. prosim o prognozu, kolik ma casu?
Denis

Dobrý den, pane Denisi,

bohužel, pokročilost onemocnění u Vašeho tchána a jeho aktuální stav se dle Vašeho popisu zdají dost závažné. 4. stádium tumoru plic s metastázami v mnoha orgánech je skutečně neléčitelné. Navíc Vašeho tchána kromě nádoru oslabuje i infekce. Onkologická léčba by ho jistě ještě více vyčerpala a léčba antibiotiky by také vedla spíše k nežádoucím účinkům než potlačení infekce.

Je dobře, že v nemocnici zajistili domácí hospic. Ve chvíli, kdy tchán většinu dne spí, je slabý a nemá chuť k jídlu, je hospicová péče již na místě. Paliativní tým se postará o to, aby netrpěl bolestmi a dušností a ošetří i jeho duševní či duchovní potřeby. Nechutenství a neschopnost příjmu stravy ke konci života patří. Zesláblé tělo nedokáže využít živiny ve svůj prospěch a později ani tekutiny. Není dobré cokoliv nutit, protože to, o co si tělo neřekne, je skutečně přítěží. Nemohu Vám říci přesnější odhad, jak dlouho může Váš tchán žít, ale dle Vašeho popisu to budou spíše týdny než měsíce. Jestli těch týdnů bude osm, pět či dva, neodhadnu, aniž bych ho viděla.

Bohužel Vám nemohu napsat nic optimistického. Snad jen to, že ta největší a nejkrásnější služba, kterou Vašemu tchánovi můžete dát, je právě to, co děláte. Umožňujete mu být doma. Tam, kde se cítí dobře a v bezpečí.

Přeji Vám všem co nejvíce hezkých a klidných společných chvil.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková