Tchán má nádor v pravé plíci, metastázy v nadledvinkách, zhubnul, je dušný. Jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 6. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, podle propouštěcí zprávy má tchán nádor v pravé plíci, o průměru 8 cm, a metastázy v nadledvinkách. Jedná se o nemalobuněčný nádor. Jeho ošetřující lékař říká, že je prolezlý metastázemi (nevím jestli myslí pouze ty nadledvinky když ve zprávě se o ničem jiném nepíše) Za 6 týdnů od zjištění diagnózy zhubnul, je podvýživený, a dušný po 2 krocích. už 2x dostal krev kvůli velkému nedostatku červených krvinek. Na termín na onkologii a plicní stále čekáme. Už se ani sám neoblékne, ani neumyje. Zajímala by mne prognóza. Děkuji za odpověď

Michala

Vašemu tchánovi lékaři zjistili nemalobuněčný karcinom plic s generalizací do nadledvin, hubne, je vyčerpaný, dušný při minimální námaze. Ptáte se na prognózu.

Milá Michalo,

bohužel prognóza za těchto okolností je nepříznivá, z toho, jak popisujete celkový stav nemocného, si vůbec nejsem jistá, zda Váš tchán bude ještě nějaké onkologické léčby schopen a rozhodně by to nebyla léčba směřující k uzdravení. To již v této situaci není reálné. Pokud jde o odhad času, který ještě nemocnému zbývá, z mé zkušenosti se může pohybovat spíše v řádu jednotek týdnů než v měsících. Samozřejmě se mohu mýlit, pacienta jsem neviděla, lepší by bylo zeptat se ošetřujícího lékaře, který nemocného zná.

Možná, že onkolog či pneumolog ještě nějakou léčbu navrhne, v úvahu by přicházela např. radioterapie, ale opravdu by to byl pouze postup paliativní, zaměřený na zmenšení obtíží (např. dušnosti, bolestí nebo krvácivých komplikací), nikoliv léčba kurativní. Vždy je třeba zvážit přínos versus nežádoucí účinky terapie. A také se zeptat nemocného, zda vůbec o nějaké další nemocniční postupy stojí, nebo už si přeje spíše zůstat doma a nikam nejezdit. Nepříjemné symptomy nemoci je samozřejmě možno tlumit i pomocí léků, bylo by dobré se domluvit s ošetřujícím lékařem nemocného či praktickým lékařem, případně Vám může pomoci i mobilní hospic, pokud ve Vašem okolí nějaký funguje. Moc Vám přeji, abyste těžkou situaci v rodině zvládli, co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz