Tchán je hospitalizovaný s rakovinou jícnu, jeho stav se prudce horší a návštěvy nejsou povoleny. Jak zjistit prognózu?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 10. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Tchán 69 let nechtěl včas k lékaři a jeho zdravotní stav je špatný. Ve zkratce odhalena rakovina jicnu. Než odjel do nemocnice nebyl schopný se ani napít, takže po 4 měsících doma zhubl 20kg. Nyní váží 53 kg. V nemocnici jsou zakázané návštěvy kvůli covidu. Každý lékař mluví po telefonu jinak. Jeden nám řekl, že už nelze jeho stadium léčit, ale stále nic konkrétního, pouze že jicen už pohltila rakovina a musíme čekat na výsledky dalších vysetreni. Tchán už přestal mluvit, nejde mu to. Dnes jsme se dozvěděli, že má zapal plic a zlomené žebro. Vzhledem k tomu, že za ním nemůžeme a zbývá jen volat do nemocnice, můžete mi alespoň napsat jakou prognózu asi má? Chtěli bychom, aby s námi lékař mluvil na rovinu jak to vypadá, ale nechtějí říct. Děkujeme moc.

Alice

Váš tchán má rakovinu jícnu, dle všeho ve velmi pokročilém stádiu a navíc má nově zápal plic, se kterým je v nemocnici. Hodně zhubl a již nemůže nic polknout, dokonce ani mluvit. Kvůli Covidu jej nemůžete navštívit a od lékařů nemáte po telefonu dostatečné informace. Víte jen, že léčba rakoviny v tomto stádiu není možná, ale potřebovali byste bližší informace o tom, co můžete od dalšího vývoje nemoci očekávat.

Dobrý den,

bohužel takto na dálku nemůžu být moc konkrétní, aniž bych Vašeho tchána viděla a znala další podrobnosti ohledně jeho aktuálního stavu. Každopádně je velmi pravděpodobné, že je jeho stav vážný. Zápal plic u člověka, který tolik zhubl a tedy má nejspíš velmi podlomenou imunitu a minimální rezervy, může být velmi těžko léčitelný i při podávání antibiotik do žíly. Navíc rakovina jícnu se velmi špatně léčí i v počátečních stádiích nemoci, takže pokud je natolik pokročilá, že nemocný nemůže nic spolknout, tak nejspíš lékaři nemají možnost další postup nemoci ovlivnit. To, čím ale můžou pomoct a jistě pomůžou, je v léčbě bolesti či jiných nepříjemných potíží, které nemoc přináší. Nemohu Vám z mé pozice napsat žádné podrobnější informace. Můžu Vás jen povzbudit v tom, ptát se lékařů jasně a konkrétně. Třeba i na to, jestli je šance, že se ze zápalu plic dostane, nebo i přímo kolik času může mít tchán před sebou. Může to být důležité i vzhledem k tomu, zda Vám umožní ho vidět a navštívit, pokud by hrozilo, že by se stav mohl v příštích dnech výrazně zhoršit. Pokud se budete ptát hodně konkrétně, lékaři Vám budou muset odpovědět. Raději nespoléhejte, že Vám sami od sebe po telefonu řeknou podrobnosti. Ne, že by nechtěli, ale možná je nenapadne, co je pro Vás v tuto chvíli důležité.

Přeji Vám hodně síly a vytrvalosti.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz