Taťka se léčil s rakovinou plic, nyní zjistili metastázy na mozku, má léky na bolest, blouzní. Kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 19. července 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den,muj tatka se lecil na rakovinu plic a chodil na ozarovani.vypadal uz celkem v pohode,ale do toho zacal blbe videt az mu zjistili sedy zakal v obou ocich.sel na operaci jednoho oka a jeho stav se zhorsil zacal padat nevim jestli to melo spojitost s tim.no a jela jsem s nim do nemocnice na vysetreni s tim,ze si ho tam nakonec nechali.mel infekci v krvi.jeho stav se zacal zhorsovat.po dalsim vysetreni mu zjistili,ze ma metastaze na mozku a,ze ho nemuzou operovat.Ted mu podavaji leky na bolest.muzete mi napsat nejake informace ohledne toho.kolik mu zbyva asi casu?uplne blouzni nevim jestli to je leky nebo...moc dekuju za odpoved Simona
Simona
Váš tatínek se léčí se zhoubným nádorem plic. Nedávno byly zjištěny metastázy na mozku, které nelze operovat, jeho zdravotní stav se hodně zhoršil a vy se ptáte na časovou prognózu.

Vážená Simono,

nemohu pochopitelně odpovědět konkrétně, protože tatínka neznám, neměla jsem možnost ho vyšetřit, neznám žádné další důležité podrobnosti. Zcela obecně vám mohu napsat, že nádorové onemocnění plic, které se rozšířilo do dalších orgánů a které je již mimo léčebné možnosti onkologů obvykle znamená prognózu v řádu spíše měsíců než let. Pokud se přidá vámi popisovaná zmatenost, pak buď může jít o projev metastáz v mozku nebo o takzvané terminální delirium. Jde-li o projev metastáz, lze někdy léky případně dalším ozářením tyto projevy zvládnout – tady záleží na konkrétních vlastnostech nádorového onemocnění a toto může posoudit ošetřující onkolog. Pokud by šlo spíše o projev terminálního deliria, pak bohužel časová prognóza bude spíše ve dnech, nejvýše jednotkách týdnů.

Více vám neumím napsat, i když rozumím tomu, že tyto informace jsou pro vás důležité. Spíše vzácněji jde o nežádoucí účinek léků proti bolestem, ten ale obvykle poměrně rychle odeznívá. Doporučuji vám obrátit se s vaším dotazem na ošetřujícího lékaře. Můžete požádat o konzilium i paliativní tým, pokud je v nemocnici, kde se tatínek léčí dostupný.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová