Taťka má neprůchodné žlučové cesty. Co se bude dít dál?

Odpověď na dotaz ze dne 25. května 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtela bych se zeptat taťka má rakovinu slinivky prodělal v prosinci drenaz zlucovodu dnes je na to tak ze mu nádor zlucovody ucpal je žlutý leží v nemocnici má zánět ve zlucovodech který špatně reaguje na antibiotika. V úterý podstoupil zpruchodneni ale bohužel bez úspěchu .Chtela bych vědět pokud žlučové cesty nejsou průchodne co bude následovat jak dlouho to tělo vydrží . Předem dekuji za odpověď Černá
Kateřina
Vašemu tatínkovi lékaři zjistili rakovinu slinivky, má zánět ve žlučových cestách, které se již nepodařilo zprůchodnit. Ptáte se na prognózu a pravděpodobný další průběh.

Milá paní Černá,

Bohužel prognóza za této situace je krajně nepříznivá, může se pohybovat již jen v řádu dnů, maximálně týdnů. Vzhledem k tomu, že žluč není z jater odváděna, hromadí se v těle látky, které zdravá játra normálně zpracovávají. Důsledkem bývá žluté zbarvení kůže a očního bělma, tmavá moč, naopak stolice bývá světlá. V důsledku hromadění škodlivých metabolitů se mohou objevit i psychické změny, výrazná spavost, ale někdy i delirantní stavy s neklidem a halucinacemi. Také je při neprůchodnosti žlučových cest velmi obtížné dostat pod kontrolu zánět, který kromě jaterního selhání může být další terminální komplikací.

I za této situace je ovšem nezbytné pečovat o maximální komfort pacienta, mírnit bolesti, horečku, svědění kůže, nevolnosti a další symptomy, které se mohou objevit. Také je dobře se pokusit, aby nemocný mohl strávit čas, který ještě zbývá, co nejvíce se svými blízkými.

Je mi moc líto, že Vám posílám tak smutnou odpověď, ale připadá mi důležité vědět, že čas už může být krátký, abyste jej co nejlépe využili a pokusili se být s tatínkem, jak to půjde.
Moc na Vás myslím a přeji Vám, abyste těžkou situaci co nejlépe zvládli.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková