Tatínkův zdravotní stav se během měsíce velmi zhoršil, co mohlo způsobit takovou změnu?

Odpověď na dotaz ze dne 19. ledna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, Chtěla bych Vás poprosit o radu. Tatínkovi diagnostikovali nádor ve žlučovodech s generalizací do jater. 2 x ho operovali a neúspěšně. Prodělal 4 cykly chemoterapie a poté dostal první velký zánět žlučovodu,který způsobil ucpaný stent. Stent mu vyměnili a následně za 3 týdny opět zežloutnul a opět se mu stent ucpal, tak mu opět vyměnili stent za kovový,který by měl vydržet až půl roku. Poté mu dělali obchvat dvanátctníku, ale po 3 týdnech mu zjistili,že stent byl krátký a dostal dalšní velký zánět. Do nemocnice odcházel celkem v dobrém stavu, chodil, jezdil autem a myslelo mu to. Po 3 týdnech ho propustili domů s zevně vnitřní drenáží žlučovodu. V nemocnici mu dávali náplast Durogesic 50 a od té doby mu to nemyslí, mluví z cesty je unavený, furt spí a špatně chodí. Celkově vyřízený. Chtěla jsem se zeptat co mu mohlo způsobit takhle velkou proměnu,když zhruba před měsícem fungoval úplně normálně. CT se mu oproti nástupu do nemocnice nezměnilo. Děkuji za odpověd Přeji hezký den Petra
Petra

Milá Petro,
Vášemu tatínkovi lékaři zjistili nádor žlučovodů s generalizací do jater, je po opakovaných operacích, chemoterapii a má za sebou i několik hospitalizací pro zánět žlučových cest. Během poslední hospitalizace se je ho stav výrazně zhoršil, je unavený, spavý, dezorientovaný. Nejste si jista, co způsobilo tuto změnu, zda to není reakce na zahájení léčby opiátovou náplastí.

Bohužel takhle na dálku bez znalosti bližších podrobností Vám nemohu s jistotou odpovědět, co je hlavním důvodem zhoršení tatínkova stavu. Je pravda, že zahájení léčby fentanylovou náplastí může nemocnému způsobit větší únavu a spavost, někdy i stavy zmatenosti. Většinou však se při opatrné a postupné titraci dávky těmto nežádoucím účinkům vyhneme, a pokud se objeví, bývají pouze krátkodobé. Pokud je tatínek již delší dobu na stabilní dávce opiátové náplasti a je stále hodně spavý a dezorientovaný, mám strach, že příčinou není jeho medikace, ale spíše selhávání funkce jater, která, jak píšete, jsou rakovinou zasažena. Rozhodně bych nedoporučovala léčbu Durogesicem naráz vysadit, hrozí výrazné zhoršení bolestí.

Nejlepší by bylo Vaše otázky směřovat na tatínkova ošetřujícího lékaře, který zná jeho celkový stav a má k dispozici výsledky všech vyšetření. V péči o tatínka v domácím prostředí by Vám mohl pomoci jeho praktický lékař, který má možnost například vystavit poukaz na pravidelné návštěvy sestřiček z agentury domácí péče nebo je možno obrátit se na některý z mobilních hospiců.

Chápu, že jste změnou tatínkova stavu zaskočeni, bohužel rakovinu v této fázi již není možno vyléčit a je třeba se připravit na to, že tatínkovy síly budou spíše dále ubývat. Je mi líto, že prožíváte takto náročnou situaci a moc Vám přeji, abyste vše společně zvládli co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková