Tatínkovi vzali ledvinu před 10 lety pro zhoubný nádor, nyní má metastázy, žloutne, selhala mu ledvina. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 22. června 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, tatínek má 70 let,před deseti lety přišel o ledvinu kvůli zhoubnému nádoru.Nyní se mu objevili metastázy v játrech.Nastavili mu biologickou léčbu,při které mu stoupla hladina draslíku a zvedl se mu tlak na 230/110.Je v nemocnici, tlak nejde dolů a navíc tatínek začíná žloutnout.Biologická léčba mu byla zastavena z důvodu selhávání ledviny.Chtěla jsem se zeptat,jak to bude z lékařského hlediska pokračovat a jaká je prognóza.Případně jestli se mu dá nějak pomoci.Děkuji za odpověď,s pozdravem Iveta.
Iveta Čadanová
Vašemu tatínkovi lékaři před lety odoperovali ledvinu kvůli rakovině, nyní má metastázy v játrech, biologická léčba byla ukončena kvůli selhávání ledviny. Ptáte se na prognózu a na to, co pro tatínka můžete udělat.

Milá paní Čadanová,

bohužel z toho, co píšete, usuzuji, že tatínkův stav je závažný a prognóza je patrně nepříznivá. Nemohu a nechci vynášet nějaké definitivní verdikty, už vůbec ne takhle na dálku, u nemocného, kterého jsem nikdy neviděla. Ale když by šlo o jednu či dvě menší metastázy v játrech, které by bylo možno operačně odstranit, nepochybně by tento postup lékaři tatínkovi navrhli. Pokud nález operabilní není, má další léčba, ať už jde o chemoterapii či léčbu biologickou většinou pouze za cíl zmírnit rychlost progrese choroby, ale vyléčení již většinou není možné. Tatínek však již nyní nemůže dostávat ani tuto onkologickou léčbu, protože za situace, kdy mu selhává ledvina a zřejmě i játra (začíná žloutnout), by mu její pokračování více ublížilo, než pomohlo. Mám strach, že prognóza se spíše bude pohybovat v řádu dnů či týdnů než měsíců či let.

Co se za této situace dá pro tatínka udělat, je dobře nastavit léčbu symptomů, aby jej netrápily bolesti, nevolnosti ani jiné příznaky a snažit se o to, aby čas, který už může být vzácný, mohl tatínek co nejvíc strávit tak, jak si sám přeje, v prostředí, kde mu bude nejlépe.

Zkuste si o tom s tatínkem promluvit, zjistit jeho představy a priority a potom podle toho naplánovat další kroky. Určitě si také promluvte s tatínkovým ošetřujícím lékařem, jednak Vám bude zřejmě schopen dát bližší informace o vývoji tatínkova onemocnění, o prognóze i o tom, na jaké komplikace je dobré se připravit a mohl by Vám i pomoci s plánováním další péče pro tatínka.
Přeji Vám i Vašemu tatínkovi, abyste tuto těžkou životní situaci společně zvládli co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková