Tatínkovi se po operaci tumoru tenkého střeva objevil maligní nádor na játrech. Prognóza je měsíc. Kde se stala chyba? Proč to šlo tak rychle?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 8. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den prosím o dotaz tatínkovi našli tumor na tenký strevo ten mu operovali 19.5.2022 a dali mu vývod avylo nám řečeno že to má v pořádku měl to velký 3,5 cm .ale operace se pry zdařilá dobře a pak nám bylo řečeno že se mu po dvou měsících objevil nádor na játrech maligní nádor že má žlázové metastázi je nemocný na srdce a má cukrovku tím na po dvou měsících oznámili že se dožije měsíc víc ne a že chemoterapii mu nedoporučuji jelikož by ho to zabylo můžu. Vyjádření od vás kde se stala chyba nebo proč tak rychle nebo co to vůbec znamená a dá se to léčit děkuji Telvakova

Eliška Telváková

Nacházíte se v náročné situaci, kdy byla Vašemu tatínkovi diagnostikována rakovina tenkého střeva, přičemž po chirurgickém zákroku byl stav stabilizovaný, ale nyní se onemocnění vrátilo v játrech. Chemoterapie nebyla doporučena, a vy nyní zcela pochopitelně máte mnoho otázek.

Vážená paní Telvaková,

oceňuji Vaši snahu tatínkovi maximálně pomoci a mít jistotu, že je nynější postup nejlepší možný. Pokusím se na některé z Vašich otázek odpovědět.

Pokud je onemocnění lokalizované, tedy v době diagnózy nejsou postiženy další orgány, a je to technicky i s ohledem na celkový stav pacienta možné, je chirurgické řešení první volbou. V případě Vašeho tatínka byla tedy odstraněna část střeva postižená nádorem. I přesto, že se operace zdařila a lokálně byl tumor odstraněn, může dojít s odstupem času k objevení metastáz, tedy vzdáleným ložiskům primárního nádoru. Podle toho, v jaké lokalitě a rozsahu se objeví, se volí další postup. Pro Vašeho tatínka nebyla doporučena chemoterapie, to znamená, že s ohledem na jeho aktuální stav a další nemoci (nemocné srdce a možné komplikace cukrovky, jak píšete), ošetřující lékař ví, že by chemoterapie mohla stav zhoršit. Chemoterapie má vždy nežádoucí účinky, nejčastěji je doprovázena nevolností, zvracením, celkovou slabostí, může mít však také nežádoucí účinky např. na krvetvorbu. Proto se pro každého pacienta vytváří individuální plán, stejně jako u Vašeho tatínka, kterému chemoterapie doporučena nebyla.

Neznamená to však, že by již Vašemu tatínkovi nebyla poskytována žádná péče. Péče, která je určena pacientům s onemocněním, které není vyléčitelné, se nazývá paliativní péče a zaměřuje se na zajištění maximální kvality života. Jejím cílem je kontrola symptomů doprovazejících základní onemocnění, jakou jsou například nevolnosti nebo bolesti. Tato péče je poskytována v několika podobách, ať už během hospitalizace nebo v ambulantním režimu, případně formou domácí péče. Pro další podrobnosti se můžete obrátit na ošetřujícího lékaře tatínka.

K Vaší otázce ohledně prognózy se bohužel nemůžu vyjádřit, jelikož nemám dostatečné informace o typu onemocnění, celkovém rozsahu a plný diagnostický souhrn Vašeho tatínka. Otázku prognózy nejlépe zodpoví právě ošetřující lékař, který tyto potřebné informace má, proto bych Vás chtěla podpořit k směřování otázek na něj.

Doufám, že touto mou odpovědí byly alespoň některé Vaše otázky zodpovězeny a přeji Vám i tatínkovi mnoho sil.

MUDr. Tereza Hrablíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Tereza Pacíková

MUDr. Tereza Pacíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz