Tatínkovi po třech letech od léčby rakoviny prsu našli metastázy v kostech, má bolesti, zvrací. Co se s ním děje?

Odpověď na dotaz ze dne 16. července 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Tatinek mel rakovinu prsa. Prošel operaci, chemoterapii i ozařováním. Po 3 letech klidu mu zjistili mezastaze na pateri a na zebrech. Trvá to pres rok, a ma strašně bolesti a ted poslední tři měsíce ma problémy se stravou. Všechno vyzvraci, trpí nechutenstvím, strašně moc zhubl. Často se dokonce davi. Byl na gastroendoskopii a v vysledky v pořádku. Nikdo nám nedokáže říct co se to děje. Prosím vas, jaká je prognóza u takových pacientu? Jaké je to tedy stadium? Prosím pomozte mi, poradte mi. Dejte mi naději ze o něj nepřijdu.
Markéta
Váš tatínek má pokročilý nádor prsu s metastázami v kostech a vy se ptáte, co je příčinou jeho bolestí a nechutenství a jaký je další předpokládaný vývoj jeho nemoci.

Milá Markéto,

k přesnému zodpovězení vašich otázek by bylo třeba více informací, ale z vašeho dopisu lze vyčíst, že tatínkovo onemocnění bylo již v době diagnózy před třemi lety v pokročilém stádiu. Proto váš tatínek podstoupil jak operaci, tak chemoterapii a léčbu zářením. Cílem té léčby bylo co nejvíce snížit riziko, že se onemocnění vrátí.

Před rokem se onemocnění vrátilo a rozšířilo se do kostí. V takovém případě již není možné nemoc vyléčit, onkologové se mohou pomocí další chemoterapie či ozařování pokusit zpomalit jeho průběh a zároveň tišit obtíže, které takto pokročilé onemocnění přináší. Na to, aby nemocný tuto náročnou onkologickou léčbu vůbec zvládl, musí být v dobré celkové kondici. Každé nádorové onemocnění ale naopak nemocnému síly ubírá, nejen tím, že nádor sám spotřebuje spoustu energie, ale také tím, že nádor často vyvolává silné nechutenství, které je velmi obtížné překonat. Rozhodnutí, zda v onkologické léčbě pokračovat, určení, kdy onkologická léčba ještě může život prodloužit a kdy už naopak může více ublížit, může být složité. Závisí jednak na celkovém stavu, celkové kondici nemocného – na tom, zda je schopný sám dojít k lékaři, jak zvládá péči o sebe. Pokud v důsledku celkové slabosti toho schopný není, je to většinou známka takového stádia nemoci, kdy další onkologická léčba již nepomůže.

Metastáze kostí navíc velmi často způsobují bolesti. V dnešní době ale má medicína dostatek prostředků, aby tyto bolesti nebyly nesnesitelné. Vedle podání léků je často velmi účinné krátkodobé ozáření postižených kostí. Pokud si s bolestmi neví rady praktický lékař či ošetřující onkolog, je dobré se obrátit na ambulanci léčby bolesti či ambulanci paliativní medicíny, která má se symptomy pokročilého onemocnění velké zkušenosti. Stejně tak můžete o pomoc požádat mobilní či lůžkový hospic.

Co se týče nevolností a zvracení, ty jsou také častým příznakem pokročilého nádorového onemocnění, i když gastroskopie neprokáže příčinu v zažívacím traktu. I tyto obtíže se ale v naprosté většině případů dají tišit podáním léků, pokud nemocný nemůže polknout tablety, je možné je podat šetrnou injekcí do podkoží.

Jaká je prognóza u vašeho tatínka, je z informací, které píšete obtížné odhadnout. Celkové zhoršení stavu může být způsobeno silnými bolestmi či jinou řešitelnou komplikací a při jejím dobrém zvládnutí se může stav přechodně zlepšit. Pokud je onkologická léčba zaměřená na zpomalení průběhu onemocnění již ukončena, pak u takto pokročilé nemoci bývá prognóza spíše v řádu několika málo měsíců. Mohou se však objevit další komplikace, které prognózu mohou dále nepříznivě ovlivnit.

Je mi jasné, že moje odpovědi nepřinášejí naději, v kterou jste doufala. Pokud již není naděje na vyléčení či významné prodloužení života, je ale vždy naděje, že se podaří tišit bolest a další obtíže a díky tomu prožít čas, který zbývá, co nejlépe.

Přeji vám hodně sil v této těžké situaci.

S pozdravem

Adam Houska