Tatínkovi byl zaveden PEG pro neprůchodnost jícnu z důsledku rakoviny, je také diabetik. Doporučili byste nějaký přípravek?

Odpověď na dotaz ze dne 22. května 2006 zobrazit původní dotaz
Můj tatínek má asi 10 dní zaveden PEG pro neprůchodnost jícnu v důsledku rakoviny. V nemocnici mu dávali mixovanou stravu,nám při propuštění doporučili "nějakou" tekutou výživu, kromě normální stravy. Tatínek je navíc diabetik. Doporučil by jste mi nějaký přípravek?
Romana Lazarová

Dobrý den,

myslím, že při zavedeném PEG Vám je nejlépe nabídnout „definovanou“ enterální výživu – například Nutrison, Isosource apod., její indikaci ale má plně v rukou onkologický specialista a požádat jej o vyjádření by měl praktický lékař Vašeho tatínka. Tento typ výživy se podává do PEG s proplachy převařenou vodou dávkovaně – tak 200 ml jedna dávka po 2 – 3 hodinách do denní dávky 1980 ml podle tolerance pacienta. Je myslím možné, abyste po poučení tuto péči bez problémů doma zvládli. Jako energeticky bohatý doplněk k mixované stravě – druhá eventualita – lze zvolit tzv. sipping – např. Nutridrink, Energy drink – lze je zakoupit v lékárně. Doplnit je vše nutné tak 1,5 – 2 l tekutin do PEG za den.

Doporučuji Vám se obrátit na praktického lékaře (event. přímo na specializovaného onkologa) a tuto záležitost prodiskutovat.

Musím ovšem ještě dodat, že ani tato výživa nedokáže zastavit postupující tzv. nádorovou kachexii (ztráta svalové síly, hubnutí, ztráta svalové hmoty, poté následuje selhávání životně důležitých orgánů). Tento proces je bohužel nezvratný, je vyvolaný hormonálně. Ovlivnit jej lze pouze na přechodnou dobu a to řádově u pokročilého onkologického onemocnění jen v týdnech.

To ale nic nemění na tom, že dobrou enterální výživou svému blízkému můžete zajistit mnohem vyšší kvalitu života – a to má jistě svou velkou cenu i v takto těžké situaci.

Je dobře, že se snažíte udělat vše, co jde. Vážím si toho. Držím Vám i do dalších dní palce.

S úctou

Ladislav Kabelka