Tatínkova družka uložila popel tatínka na zahradě bez našeho souhlasu. Jak můžeme tatínka pochovat na hřbitově?

Odpověď na dotaz ze dne 27. ledna 2022 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, měla bych k Vám prosbu. Náš tatínek, byl rozvedený s naší maminkou a našel si novou partnerku, se kterou se neozenil.. V pondělí nám zemřel a jeho přítelkyně (družka) nám nic neřekla a veškeré věci týkající se pohřbu (zpopelneni) bez našeho souhlasu, vyridila. Tím pádem tatínka předají jen ji. O to by až tak nešlo, nam jde o to že nás informovala, že si tatínka nechá a rozsype ho u sebe na zahradě před barákem. I když jsme proti tomu a druzce jsme to říkali že by jsme chtěli tatínka dát na hřbitov. Bylo nám řečeno že ne... Tak bych chtěla poprosit o radu, zda jako dcery zesnulého máme nějakou šanci, popřípadě co udělat proto abychom tatínka vklidu plochovali na hřbitově.. Moc děkuji za Vaši odpověď
Barbora
Ptáte se, jestli je možnost tatínka pochovat na hřbitově, když jeho družka pohřbila jeho popel na zahradě bez Vašeho souhlasu.

Dobrý den,

vaši situaci řeší § 114 občanského zákoníku. Ten říká, že člověk má právo rozhodnout o tom, jaký má mít pohřeb. Pokud o tom nezanechá výslovné rozhodnutí, má o jeho pohřbu rozhodnout manžel, jeho děti, sourozenci nebo jiná osoba blízká, a to v tomto pořadí. Pokud tedy tatínek nezanechal informaci o tom, jak by chtěl být pohřben, máte to být vy jako dcery zemřelého tatínka, kdo rozhodne o způsobu pohřbení. Na druhou stranu přítelkyně může mít informaci o tom, co by si tatínek přál a rozptýlením na zahradě chce splnit jeho přání.

Myslím, že by proto bylo dobré, pokud to jen trošku jde, s družkou tatínka situaci znovu probrat a zamyslet se nad tím, jak by chtěl být tatínek pohřben. Věřím, že se Vám podaří najít shodu. Pokud by se to nepodařilo, existuje možnost rozdělit popel, část uložit do hrobu dle vašeho přání a část rozptýlit na místě zvoleném družkou tatínka.

Pokud by se situace měla dále vyostřovat, doporučila bych vám situaci dále konzultovat s advokátem a poradit se o dalším možném postupu.

S pozdravem

JUDr. Barbora Steinlauf, Ph.D.