Tatínek zemřel před 10 lety, byla jsem v dětském domově. Mohu žádat o sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 21. června 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, byla jsem v Dětském Domově, můj tatínek umřel už před 10 lety, můžu zažádat o sirotčí důchod i když mi je již 18 let ale nestuduji už, v Dětském Domově se o tom nijak zvlášť nezajímali, delší dobu mě to vrtá hlavou, pokud sem na něj měla nárok, tak by to bylo škoda, v Dětském Domově jsem byla od 4 let ale do 13 a potom s přestupem do jiného ústavu. Odpovězte prosím, hrozně mě to zajímá, děkuji moc.
Barbora
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Obracíte se na nás ohledně sirotčího důchodu. Tatínek Vám zemřel před 10 lety, v té době jste byla v dětském domově a poté v jiném zařízení. Domov o sirotčí důchod nežádal. Nyní je Vám 18 let a již nestudujete. Ptáte se, jestli jste na sirotčí důchod měla nárok a jestli o něj můžete žádat.

Dobrý den, Barboro,

pokud tatínek za svého života získal potřebnou dobu pojištění, tak jste nárok na sirotčí důchod pravděpodobně měla – a to od data, kdy tatínek zemřel, až do doby, kdy jste ukončila studium. Do 18. narozenin je nárok na sirotčí důchod i v případě, že jste nestudovala, ale byla jste registrována na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání (a zároveň jste nepobírala podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci).

O sirotčí důchod můžete požádat i zpětně. Vyplatit Vám jej mohou nejvýše za posledních 5 let.

Pokud byste se v následujících letech rozhodla studovat, tak sirotčí důchod Vám může po dobu studia znovu náležet, nejdéle však do Vašich 26 let.

Pro podrobnější informace a pro žádost o sirotčí důchod se můžete obrátit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení. Tam si můžete i ověřit, zdali skutečně o sirotčí důchod nikdo nepožádal.

V případě, že byste vnímala pochybení ze strany dětského domova, o možném postupu se můžete poradit v některé z občanských poraden.

Držím palce, aby se situaci povedlo vyřešit k Vaší spokojenosti.

S pozdravem

Monika Vaníčková