Tatínek zemřel. Na kolik volna má maminka nárok?

Odpověď na dotaz ze dne 10. května 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, zemřel nám tatínek, tak bych se chtěla zeptat na jak dlouhé volno má nárok maminka, coby manželka. Její kolegyně snad čerpala na základě úmrtního listu 10dní volna. Je to možné? Předem děkuji za odpověď
Lenka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Zemřel Vám tatínek a zajímáte se, na kolik volna by měla nárok Vaše maminka. Máte informaci, že její kolegyně čerpala 10 dní na základě úmrtního listu.

Dobrý den, paní Lenko,

nejprve mi prosím dovolte, vyjádřit Vám a mamince lítost nad ztrátou Vašeho nejbližšího.

Pracovní volno v případě vzniku překážek v práci na straně zaměstnance vzniklých výhradně ze závažných osobních důvodů upravuje zákoník práce. Při smrti manžela, druha nebo dítěte má zaměstnanec nárok na volno v den pohřbu a pak ještě na dva volné dny. Jeden volný den se dává na pohřeb rodiče, sourozence, tchýně a tchána, švagra a švagrové, snachy a zetě. Organizuje-li zaměstnanec pohřeb, dostane den volna navíc. To znamená, že maminka by mohla v zaměstnání dostat až 3 dny volna, na Vás se vztahují maximálně 2 dny volna.
Pokud maminčina kolegyně čerpala 10 dní, pak si dovolím předpokládat, že jí obvodní lékař napsal pracovní neschopnost z důvodu psychického stavu apod.

Přeji Vám i mamince dostatek sil ke zvládnutí všeho, co je před vámi.

Tereza Lepešková