Tatínek zemřel. Mám právo na pozvání na rozloučení s tatínkem?

Odpověď na dotaz ze dne 16. března 2022 zobrazit původní dotaz
Dobrý den zemřel mi tatínek chtěla bych se zeptat zda mám právo aby mi taťkova druhá žena pozvala na rozloučení s tatínkemTatinek si přál vysypat urnu na místě kde to měl rád.pohreb jsme nedělali jelikož si přál jen kremaci.Jeho urnu má žena u sebe .Pohřeb jsem hradila já.yDeditske řízení zatím neproběhlo.Dekuji za odpoved
iveta
Váš tatínek zemřel. Uhradila jste pohřeb. Ptáte se, zda máte právo, aby Vás tatínkova druhá manželka pozvala na rozloučení. Píšete, že si tatínek přál uložit popel na místě, které měl rád.

Dobrý den,

občanský zákoník říká, že každý člověk má právo rozhodnout si o tom, jaký by měl být jeho pohřeb. Pokud o tom nezanechá výslovné rozhodnutí, má o jeho pohřbu rozhodnout manžel zemřelého, případně jeho děti, rodiče nebo sourozenci, a to v tomto pořadí. Manželka tatínka je tedy vázána jeho přáním stran pohřbení a tímto přáním by se měla řídit i v souvislosti s uložením urny nebo vysypáním popela na místě, které si tatínek vybral.

Současně platí, že děti zemřelého, pokud o to projevují zájem, mají mít možnost účastnit pohřbu. Vycházíme přitom z judikatury Nejvyššího soudu. Ten v roce 2017 řešil případ, kdy vdova zatajila dětem zemřelého místo a datum pohřbu, ačkoliv se nabízely, že pohřeb vypraví a prokazatelně se dožadovaly informací. Na pozůstalou manželku děti následně podaly žalobu na ochranu osobnosti kvůli odepření možnosti účastnit se pohřbu a bylo jim soudem přiznáno finanční odškodnění. V souladu s tímto závěrem Nejvyššího soudu by tatínkova manželka měla respektovat také Vaše přání účastnit se posledního rozloučení s tatínkem.

Doporučuji proto manželku informovat o Vašem přání. Můžete zmínit i uvedená pravidla k respektování přání zesnulého stran způsobu pohřbení a respektování přání pozůstalých dětí účastnit se pohřbu. V krajním případě je možné jít cestou předžalobní výzvy a žaloby spojené s návrhem na předběžné opatření. Pokud by nebylo možné situaci řešit mimosoudní cestou, velmi bych doporučovala vyhledat advokáta, aby Vám s dalšími kroky pomohl.

S pozdravem

Barbora Steinlauf