Tatínek zemřel. Bude mít maminka nárok na vdovský důchod, tatínek měl jít do důchodu příští rok.

Odpověď na dotaz ze dne 9. července 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den. Pred par dny zemrel muj tatinek (r.nar.1956) a v popisu zde na strankach vdovskeho duchodu jsem cetla, ze Vdova má nárok na vdovský důchod po manželovi, který byl poživatelem důchodu nebo ke dni smrti splnil podmínku potřebné doby pojištění pro vznik nároku na invalidní nebo starobní důchod (i předčasný starobní důchod). Tatinek měl jít do klasického duchodu pristi rok, z toho soudim, ze do predcasneho by mohl jit uz letos. Je v tomto pripade narok pro maminku na vdovecky duchod a cim pripadne a kde jej musi dolozit? Dekuji vam za odpoved. Jana F.
Jana

Vážená paní Jano,

před pár dny Vám zemřel tatínek. Hledáte informace o vdovském důchodu pro maminku. Tatínek měl jít příští rok do řádného starobního důchodu. Ptáte se, zdali bude mít maminka na vdovský důchod nárok a co musí doložit?

Nejprve mi prosím dovolte vyjádřit upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho tatínka.

Co se týče nároku na vdovský důchod, je to tak, jak píšete – maminka bude mít nárok na vdovský důchod, pokud tatínek splnil ke dni úmrtí podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na starobní důchod (i předčasný) či důchod invalidní. Získání potřebné doby pojištění se nevyžaduje v případě, pokud tatínek zemřel následkem pracovního úrazu.

Zdali měl tatínek ke dni úmrtí nárok na předčasný starobní důchod , záleží především na tom, zdali již k tomuto dni získal potřebnou dobu pojištění pro nárok na řádný starobní důchod, což z uvedených informací není zřejmé. Pokud tatínek pracoval, tak bude pravděpodobně splněna přinejmenším mírnější podmínka, kterou je získaná potřebná doba pojištění tatínka pro nárok na invalidní důchod (5 let pojištění v posledních 10 letech nebo 10 let pojištění v posledních 20 letech).

Posouzení nároku na vdovský důchod pro maminku však přísluší výhradně České správě sociálního zabezpečení na základě dodaných podkladů.

Žádost o vdovský důchod se podává u Okresní správy sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště maminky. Seznam dokladů, které bude maminka potřebovat mít s sebou, naleznete na webu ČSSZ.

Další informace získáte případně v Call centru České správy sociálního zabezpečení na tel. 800 050 248.

Držím palce při vyřizování.

S úctou

Monika Vaníčková