Tatínek zemřel a urna s jeho ostatky je uložena v rodinném hrobě v Praze. Je možné převézt ji na Slovensko?

Odpověď na dotaz ze dne 1. listopadu 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý deň obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Môj ocino je pochovaný v Dolních chabrech ,Praha 8, ja ako jediná dcéra žijem na Slovensku ,mojou jedinou túžbou je ho mať či najbližšie pri sebe, rodina ho spálila napriek jeho želaniu ,nakoľko už prešlo veľa času ja som stým stále nie vysporiadaná a veľmi by som chcela urnu previezť na Slovensko .Urna je uložená v rodinom hrobe .Viete mi stým pomôcť . Ako postupovať poprípade či ma vie niekto zastúpiť . ? a či je to vôbec možné .?Veľmi krásne Vám ďakujem za odpoveď .S pozdravom Veronika Kadlecová .Prajem pekný deň .
Veronika Kadlecová

Dobrý den,

mrzí mě, že při truchlení se musíte věnovat i řešení tak citlivé situace. Spory týkající se této problematiky bývají velmi komplikované a dá se říct, že neexistuje formálně správný postup, jak je řešit.

Přenést urnu na jiný hřbitov a do jiného hrobu možné je. Je k tomu potřeba souhlas nájemce hrobového místa kde je urna uložena a souhlas provozovatele pohřebiště s vyzvednutím urny. Souhlasu ostatních příbuzných není třeba. V případě nesouhlasu nájemce hrobového místa se přesunutí urny lze domáhat i soudní cestou, a to formou ochrany osobnostních práv. Při přesunutí s výše zmíněnými souhlasy je ale nutné počítat s tím, že na soud se mohou obrátit i ostatní nesouhlasící příbuzní, kteří přesun nemohli ovlivnit.

Jestliže byste se rozhodla vymáhat přesun cestou soudního rozhodnutí, určitě bych doporučovala profesionální zastoupení advokátem. Před tím je vhodné zvážit domluvu s příbuznými, popř. nějakou z osvědčených forem mediace. Neznám bohužel podrobnosti Vašeho případu. Ty mohou ovlivnit případný postup, na toto prosím berte při čtení odpovědi na Váš dotaz ohled.

S pozdravem

Barbora Steinlauf