Tatínek v závěti téměř vše odkázal své přítelkyni s její dcerou. Závět je psaná rukou, přeškrtaná, lze ji napadnout a anulovat?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry den,v prosinci mi zemrel tatinek na rakovinu plic.
Zhruba 20 let zil s pritelkyni,ktera je psychicky narusena. Zakazovala mu se s nami stykat,ale i tak jsme byli v kontaktu a obcas se vidali,aby o tom nevedela. Kdyz zemrel,jen zavolala,ze se tak stalo. Bez naseho vedomi rozhodla o kremaci a ani nas nenapsala na parte. Po pul roce,kdy uz se nam to zdalo dlouhe jsme kontaktovali notarku,ktera nam sdelila,ze otec zanechal zavet. V zaveti se pise,ze partnerka s jeji dcerou maji zdedit byt,financni hotovost,auto a karavan. My se sestrou financni obnos v nepomerne vysi vuci vycisleni “jejich” podilu. Zavet je psana rukou,jsou v ni preskrtane castky. Chci se zeptat,zda mame sanci zavet napadnout a domoci se se anulovani zaveti.
Neverime,ze by tatinek takto ucinil i vzhledem k tomu,ze se s partnerkou odmital ozenit prave proto,aby po nem nededila.
Dekuji mockrat za odpoved.

Petra Tomanova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Půl roku po smrti tatínka jste na vlastní žádost od notářky zjistili, že sepsal závěť, ve které většinu hmotných statků odkázal své přítelkyni a její dceři. Závěť je psaná rukou a částky jsou tam přeškrtané. Dědíte se sestrou nepoměrnou část oproti přítelkyni. Nevěříte, že by tatínek takto závěť sepsal. Ptáte se, jak by se závěť dala napadnout a anulovat.

Dobrý den,

neplatnost závěti můžete namítat podáním žaloby k soudu. Doporučuji situaci konzultovat s advokátem a nechat se jím v soudním řízení zastoupit.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz