Tatínek umírá na rakovinu, poslední týden se jeho zdravotní stav horší ze dne na den. Kdy může nastat chvíle jeho úmrtí?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 2. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, rada bych Vás požádala o radu, tatínek mi umírá na rakovinu a od té doby co mu řekli (týden) že už mu nemohou pomoci tak to je každým dnem horší. Tři dny dostává po 6 hodinách morfin na bolest. Dnes po 11 dnech pouze spí, nejí, nepije s již nekomunikuje, pokud otevře oči jako by koukal nepřítomně, dýchá i když pauzy mezi nádechy jsou dlouhé. Dnes dokonce když jsme mu řekli že odcházím ( s to spal ) otevřel oči a jakoby se chtěl zvednout o odejít s námi, mohli by jste mi prosím říci kdy nastane ta doba a tatínek odejde ? Pokaždé se bojím když vola cizi číslo nebo moje maminka. Děkuji velice

Lenka Kvášová

Váš tatínek umírá v nemocnici na rakovinu, nejí, nepije, nekomunikuje, většinu času spí, dýchá s apnoickými pauzami. Ptáte se, kdy tatínek zemře.

Milá paní Lenko,

Z toho všeho, co píšete, mám pocit, že Váš tatínek může opravdu zemřít v nejbližších hodinách či dnech. Ale přesně určit čas, kdy se tak stane, nedokážu. Je moc dobře, že za ním můžete přijít a být u něho, je zřejmé, že Vaši přítomnost vnímá a reaguje na ni, byť už nemá sílu mluvit. Také je důležité, že jsou dobře zaléčeny bolesti. Tak jak tatínkův stav popisujete, se zdá, že je klidný a žádné závažné symptomy jej netrápí. Chápu, že je to pro Vás velmi těžké čekat, kdy z nemocnice zavolají, ale asi v tuto chvíli nelze dělat více než se smířit s tím, že tatínek umírá, naštěstí pokojně bez velkého utrpení.

Někdy si umírající počká, až za ním jeho blízcí přijdou a drží ho za ruku, dost často ale jako by právě v té poslední chvíli potřeboval být člověk naopak sám a nemocný vydechne naposledy, až když všichni odejdou nebo usnou. To v rukách nemáme. Ale je dobře, že jste za ním dnes byli a rozloučili se. I kdyby tatínek zemřel dnes v noci tak ví, že jste ho neopustili a že ho máte rádi.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz