Tatínek se rok léčí s rakovinou plic, nádor je neoperovatelný. Kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 5. června 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, již je to rok co mému tatínkovi diagnostikovali rakovinu plic T2N2M0 stadium IIIA neoperovatelný. Měl chemoterapii 6serii a radioterapii. Po třech měsících po ukončení ozařování byl na kontrolním PET/CT a závěr je cituji ,, výrazná morfometabolicka progrese vysoce FGD avidniho tumorozniho postížení pravého plicního hilu. Mírná ale patrná morfometabolicka progrese ložisek v levém plicním křídle S6 a 10 dnes hodnotíme jako možná metastaticka ložiska. Leva nadledvina s lehce vyšší akumulaci FGD. Infikovaná paliativni cht s ohledem na PS1 kombinace CBDCA + paclit” chápu ze to není dobré, že to roste a šíři se to, i když termínům nerozumím. Zajímá mě kolik má tatínek času, vím že je těžké toto odhadnout. Bylo nám řečeno, že léčba bude ukončena ve chvíli kdy začne hubnout. Začíná být unavený, ale stále žije naději na vyléčení. Nechce slyšet prognózy ani stav nemoci, rozhodli jsme se toto respektovat, ale já prognózu potřebuji vědět. Předem děkuji za odpověď a Váš čas
Klára
Váš tatínek se rok léčí s nádorem plic, dostal chemoterapii a kontrolní CT ukazuje, že nemoc navzdory léčbě postupuje. Ráda byste znala časový rámec.

Vážená Kláro,

je zcela normální, že někteří pacienti nechtějí znát informace ohledně možného zbývajícího času, někteří pacienti ani nechtějí mluvit o nemoci samé. Pro jejich blízké to ale z mnoha důvodů může být velmi důležitá informace. Pacienti i sami v těchto případech typicky říkají: „Prosím, vše probírejte s dcerou … synem, manželkou atd.“ Toto jsou nepochybně náročné situace, přání pacienta je potřeba respektovat, zároveň je třeba plánovat některé věci hodně dopředu.

K odhadu prognozy nemocného s nádorovým onemocněním je potřeba řada dílčích informací a také fyzické vyšetření pacienta. Proto prosím berte můj odhad s rezervou. Pravděpodobně má tatínek před sebou řádově měsíce, možná jeden (dva) roky. Pravda je, že pokud začne ztrácet váhu, odhadované přežití bývá spíše v řádu týdnu. Někdy po ukončení protinádorové léčby dochází k přechodnému, ale znatelnému zlepšení celkového stavu.

S pozdravem,

MUDr. Irena Závadová