Tatínek se po letité onkologické léčbě náhle velmi zhoršil. Jak dlouho může být v takovém stavu?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 7. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
tatínek (65) je po několikaleté, velmi dlouhé onkologické léčbě, rakovina ledviny s metastatickým postižením kostí (menší ložiska různě po těle). Teď na přelomu června/července přišlo velké zhoršení, potíže s dýcháním, metastáze na plicích, v břiše a pravděpodobně i jinde...léčba ukončena. Jsme v péči domácího hospice a máme tatínka doma, stav se ale skutečně den ode dne zhoršuje. Momentálně tatínek již téměř nejí ani nepije, prakticky celý den prospí, začíná být zmatený. Mobilita velmi špatná, sám se přemístí z postele na židli, ale chůze je již velmi vratká, bolesti naštěstí minimální. Potíže s vodou v plicích i v břiše řešíme punkcemi...překvapuje mě rychlost postupu nemoci a i přesto, že mi na to nemůžete přesně odpovědět by mě zajímala prognóza, jak dlouho v takovémto stavu může vůbec člověk vydržet...?

Hana

Vážená Hano,

váš tatínek má velmi pokročilé nádorové onemocnění plic, které se rozšířilo i do dalších orgánů. Poslední dny velmi rychle slábne, téměř nejí a většinu dne prospí. Ptáte se, zda je takový rychlý průběh normální a jak dlouho může tatínek v tomto stavu vydržet.

Skutečně jde o normální průběh závěru života pacienta s pokročilým nádorem. Vypadá to, jako by tito pacienti fungovali nějaký čas na jakési skryté rezervy. Určitou dobu jsou stabilní, nic se v zásadě neděje a náhle se vše zlomí, a den ze dne je patrné chřadnutí s rychlým úbytkem sil, zvýšenou spavostí a velkým nechutenstvím. Je to fáze, které se někdy možná trochu podivně říká aktivní umírání a obvykle u pacientů jako je váš tatínek trvá v řádu dnů, jen zcela výjimečně týdnů. Neexistuje žádný způsob, jak toto chřadnutí zvrátit. Určité medicínské postupy jej mohou sice prodloužit, ale obvykle za cenu hospitalizace na intenzivní péči a různých intenzivních postupů od infuzí až po umělou plicní ventilaci, aniž ale dají naději na zvrat a zlepšení zdravotního stavu. Proto klademe takový důraz na dobrou léčbu průvodních symptomů — bolesti, dušnost a podobně, a všemožnou podporu nemocného i jeho blízkých.

Přeji vám i tatínkovi hodně sil, odvahy a pokud možno i klidný čas.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz