Tatínek s rakovinou prostaty má nyní bolesti, jen leží, celý den spí, ztratil zájem o rodinu, málo jí a pije. Máme to brát, že umírá?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 10. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Taťkovi v červenci 2021 byla zjištěna rakovina prostaty s metastázemi do skeletu a plic. Nyní v říjnu 2022 má bolesti, jen leží (pouze dojde na WC na stolici, jinak má pytlík na moč), celý den prospí, málo jí a málo pije. Ztratil zájem o rodinu. Co se děje prosím, máme to brát,že už umírá? Jak dlouho tento stav může trvat. Moc děkuji.

Tereza

Vašemu tatínkovi lékaři loni zjistili rakovinu prostaty s generalizací do kostí a plic. Nyní píšete, že je upoutaný na lůžko, trápí ho bolesti, přestává jíst a pít, většinu dne prospí. Ptáte se, zda tatínek umírá a jak dlouhý čas může ještě mít před sebou.

Milá Terezo,

je mi to moc líto, ale z toho, jak tatínkův stav popisujete, mám pocit, že mu možná opravdu mnoho času nezbývá. Prognózu bych odhadovala spíše v řádu dnů či týdnů. Ale mohu se mýlit, Vašeho tatínka jsem nikdy neviděla. I nemocní, o které se staráme, nás často něčím překvapí. Časový odhad berte prosím s rezervou.

Co se mi zdá podstatné, bez ohledu na to, jak dlouho s Vámi tatínek ještě bude, aby ten čas byl pro něj co nejklidnější, aby byly bolesti i jiné symptomy účinně léčeny. Pokud tomu tak není, zkuste se poradit s ošetřujícím lékařem, jak analgetickou léčbu upravit.

Do jídla a pití doporučujeme nemocného nenutit, pouze nabídnout a nechat na něm, zda bude chtít jíst a kolik. Nechutenství k pokročilému onkologickému onemocnění patří a nátlakem bychom pacientům nepomohli.

Také velká únava a spavost je za této situace normální a nedá se nijak přeprat. Takže nechte tatínka odpočívat tak, jak potřebuje, ve spánku je většinou nemocným docela dobře. V bdělých chvilkách můžete zkusit tatínkovi říct věci, které mohou být pro něho nebo pro Vás důležité. Pokud jsou ještě nějaké praktické věci, které by bylo třeba zařídit, nějací další blízcí lidé, které by tatínek chtěl vidět, neodkládala bych to.

Myslím na Vás i Vašeho tatínka a moc Vám přeji, abyste vše spolu zvládli co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz