Tatínek před lety náhle zemřel. Mám možnost zpětně zažádat o zprávu z pitvy?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 2. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

v roce 2018 mi zemřel tatínek. Bylo to náhle, zemřel doma. Měl ale opakovaně infarkt, tudíž dle lékaře RZP byl nejspíše příčinou úmrtí. Maminka si tenkrát zprávu z pitvy nevyžádala. Prosím, je možné ještě zprávu někde získat? Případně co je potřeba doložit? Tatínek zemřel v okrese Jablonec nad Nisou.
Moc děkuji za radu. Pořad to ještě bolí a mám pochybnosti, zda to skutečně byl infarkt. Jestli nebyl i jinak nemocný (bylo mu téměř 80 let). I kvůli dětem bych to chtěla vedet.
Maminka zemřela v roce 2021, byla onkologicky nemocná a díky pomoci hospicove pece jsem mohla mít maminku doma.

Moc děkuji za radu.

Magda Vrábelová

Magda

Píšete nám, že Vám v roce 2018 náhle zemřel tatínek. Dle RZP se údajně jednalo o infarkt, ale zprávu z pitvy si maminka nevyžádala. Ptáte se, jestli je možné ji získat zpětně a co k tomu budete potřebovat. Pořád Vás ztráta tatínka bolí a máte pochybnosti, jestli to skutečně byl infarkt. Ráda byste už i kvůli svým dětem věděla, jestli nebyl jinak nemocný. Píšete také, že jste svoji maminku dochovala doma s pomocí hospicové péče.

Dobrý den,

je mi moc líto, že Vás v posledních letech potkala ztráta Vašeho tatínka a maminky.

K Vašemu dotazu ohledně žádosti o dokumentaci k pitvě. Po pitvě je příslušná dokumentace zaslána praktickému lékaři, u kterého byl tatínek registrován a také by měla být archivována ve zdravotnickém zařízení, kde byla pitva provedena. Dokumentace je součástí zdravotnické dokumentace zemřelého a pozůstalí mají k těmto dokumentům volný přístup, pokud se jedná o osoby blízké ve smyslu občanského zákoníku nebo byli zemřelým výslovně určeni. Zdravotní dokumentace bývá skartována po uplynutí lhůty 10 let od úmrtí – Vyhláška č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci.

Tyto poskytovatelé zdravotních služeb jsou Vám povinni umožnit nahlédnout do průvodního listu k pitvě a pitevního protokolu nebo pořídit si jejich kopii. 

Píšete, že tatínek zemřel náhle, že Vás jeho ztráta stále bolí a také, že si nejste jistá, jestli se jednalo skutečně o infarkt. Maminku jste měla možnost mít doma, s využitím služeb domácího hospice. Představuji si proto, že ztráta tatínka byla s porovnáním ztráty maminky pro Vás jiná. Tatínek zemřel náhle, nečekaně, byl do poslední chvíle zdravý, neměla jste možnost se s ním rozloučit. Zároveň Vám chybí i důležité informace. Možná máte i obavu, jestli neměl jiné onemocnění, o kterém byste, jako jeho potomci, měli vědět. U podobných ztrát se pak může stát, že se s nimi pozůstalí hůře vyrovnávají. Pokud by tomu tak bylo a vítala byste pro sebe podporu, doporučila bych Vám obrátit se na některého z poradců pro pozůstalé nebo organizaci, která poskytuje podporu pro pozůstalé.

Přeji Vám, aby se Vám podařilo najít informace, které potřebujete a mnoho sil. 

Za poradnu

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz