Tatínek po ukončení léčby rakoviny začal odmítat jídlo, trápí ho zahleňování a bolest hlavy. Jak mu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 2. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Tatínek se dva roky léčí s nádorovým onemocněním hrtanu.Absolvoval operaci se zavedením tracheometrie,výživu podáváme do PET,chemoterapii a 33kur ozařování.Bohužel nádor opět začal pracovat a momentálně již není možná operace a chemoterapie v jeho stavu nepřipadá v úvahu.Za poslední dva měsíce zhubnul 10kg,momentálně váží 56kg při výšce 176cm.Výživu začíná odmítat a trápí ho zahlenovani a bolest hlavy.Jak mu nejlépe pomoc,aby se to dalo zvládnout
Děkuji Erbenova Lucie

Lucie Erbenova

Z dotazu je patrné, že Váš tatínek prošel komplexní a jistě náročnou onkologickou léčbou. Je naprosto pochopitelné, že máte obavy, když vidíte jak slábne, hubne a stravu kterou mu podáváte sondou odmítá. Není to jednoduchá situace a rozumím, že přemýšlíte jak se v tuto chvíli správně zachovat.

Dobrý den Lucie,

hluboko v nás máme nastaveno, že je třeba podávat dostatek živin, aby měl nemocný sílu bojovat s nemocí. To ale platí pouze do určité míry. To, že nemocní tak rychle hubnou a ztrácí chuť k jídlu není dáno tím, že by měli nízký příjem živin, ale tím, že nemoc postoupila natolik, že tělo živiny nedokáže využít k obnovení sil. V takové chvíli na jídlo přestanou mít chuť a přestanou mít hlad. Paradoxně tedy výživa, kterou v dobré víře podáváme, může ve finále sil ubírat tím, že zatíží zažívací trakt a vyvolá nevolnost, zvracení či zahlenění.

Ptáte se jak tatínkovi nejlépe pomoci. Myslím, že je velice důležité se ptát, jak tatínkovi po podání stravy je a dle toho množství výživy upravovat.

Jistě by bylo vhodné, pokud máte tu možnost, obrátit se na paliativního lékaře, který by Vám pomohl nejen s úpravou výživy i s dalšími neduhy včetně bolestí hlavy, které pokročilé onemocnění přináší. Konzultaci s paliatrem si lze dopředu domluvit v některé z Ambulancí paliativní medicíny.

S pozdravem

MUDr. Zuzana Martínková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Zuzana Martínková

MUDr. Zuzana Martínková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz