Tatínek po prodělané rakovině střev a následných zdravotních komplikacích nyní nevnímá, nereaguje, kdy se dočká vysvobození?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 4. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobry den, prosim, po jak dlouhe dobe se nemocny tatinek docka vysvobozeni? Je mu 96 let, po covidu zapal plic, zanet mocovych cest, zrejme i metastaze po prodelane rakovine strev. Od patku je na morfiovych injekcich, uz me a btstra ani nevnima, nereaguje...Prejeme mu jiz vysvobozeni, protoze trpi.. Kolik d i bolesti se jeste musi dozit?
Dekuji.

Irena

Píšete nám o utrpení vašeho tatínka, kterému je 96 let a je vážně nemocen. Dostává morphin kvůli bolestem. Vnímáte jeho utrpení a přáli byste si, aby již skončilo.

Dobrý den,

nevím, zda je má odpověď ještě aktuální, ale stav který popisujete vídáme hodiny nejvýše jednotky dnů před úmrtím. Píšete, že nevnímá, nereaguje, a zároveň máte obavy, že trpí bolestmi. Obvykle morfin funguje velmi dobře a je-li léčba vedena zkušeným lékařem, bývají bolesti tlumeny na snesitelnou míru. To platí i o dalších průvodních symptomech závěrečných fází nemocí. Někdy trpí více příbuzní, pečující, kteří vnímají blížící se ztrátu milovaného člověka. Někdy pomůže rozhovor se zkušeným pracovníkem paliativního týmu nebo hospice, který může přinést klid všem zúčastněným.

Přeji vám i tatínkovi, aby poslední chvíle byly i klidné a aby časem převážily dobré vzpomínky.

S pozdravem,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz