Tatínek má ve svých 72 letech Klatskinův tumor ve 4. stádiu. Proč se nedá operovat?

Odpověď na dotaz ze dne 1. května 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den , prosím proč se nedá operovat Klatskinův tumor ve 4 st. Vždyť by bylo možné transplantovat játra a tím aby bylo nemocnému pomoženo ,, nebo kde je problém ? Mám tatínka ve věku 72 let , byla mu sdělena tato diagnóza . Opravdu není možná nějaká operace ? Děkuji . Slaninová Pavlína
Slaninová Pavlína
Váš tatínek má zhoubný nádor podjaterní krajiny (Klatskinův tumor) a vy se ptáte, proč není možná operace a případně transplantace.

Vážená paní Slaninová,

jde o nádor vycházející ze žlučníku. Bohužel, i když se zdá takové řešení jednoduché, technicky není proveditelné. Tyto nádory prorůstají do velkých cév, do jaterního pouzdra, do okolních orgánů a tedy jednoduché vyříznutí skutečně možné není. I po pokusu o odstranění záhy nádor narůstá do původní velikosti a šíří se dále. Operační zákroky podobného typu jsou velmi náročné, rozsáhlé a pacienty ohrožují mnoha dalšími komplikacemi, aniž jim nabízejí rozumnou šanci na úspěch. Zákrok tedy v žádném případě nevyváží rizika a nepřinese prospěch. Zároveň tyto nádory téměř nereagují na chemoterapii, a tak ani toto nebývá pacientům nabízeno.

Je mi líto, že vám nemohu napsat pro vás povzbudivější zprávu.

S pozdravem

Irena Závadová