Tatínek má ukončenou léčbu rakoviny močového měchýře. Jaké to bude dál, kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 26. července 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám doma tatínka, 67let, na onkologii mu 17.7.2020 ukončili léčbu, má za sebou záření, chemo, ale bohužel nic nezabralo. Má rakovinu močového měchýře ve 4 stádiu. Potřebuju vědět, jaký to bude mít průběh a kolik mu zbývá času. Je týden doma, zatím ještě chodí a jí, (ale ne už nějak moc, hlavně na maso moc chuť nemá). Dle zprávy z Nemocnice: pacient s diseminovanym karcionem moč.mechyre, po absolvování paliat. RT na oblast měchýře., In circus II.linie paliat., CHT v režimu paklitaxel. (-20%), elevace JT, LDH, hyperkalcemie. Je v domácí péči s pomocí hospicové, do které ho zatím nevzali, protože chodí a ještě jí. Jsem s nimi, ale v kontaktu. Děkuji moc za Vaši odpověď. Naďa
Natty.j
Tatínek se léčil s rakovinou močového měchýře s generalizací, onkologická léčba již byla ukončena, ptáte se, kolik mu zbývá času a jaký bude další průběh.

Milá Naďo,

z toho, co jste mi o tatínkovi napsala, bych odhadovala časovou prognózu v řádu týdnů či měsíců, ale je to opravdu jen hrubě orientační údaj, Vašeho tatínka jsem nikdy neviděla.

Je pravděpodobné, že s postupem nemoci mu budou síly ubývat a bude potřebovat větší dopomoc od druhých. Také bývají užitečné různé pomůcky, které mohou nemocnému i pečujícím usnadnit každodenní úkony (nástavec na WC, sedačka do vany, chodítko, WC židle, vozík, polohovací postel).

Většinou i chuť k jídlu je stále menší, je dobré v tom tatínkovi vyhovět a jídlo a pití mu pouze nabízet, ale nenutit. Mohou se objevit bolesti, které je rozhodně třeba včas a dostatečně účinně léčit, v tom Vám pracovníci hospice rozhodně budou umět pomoci. Také se mohou objevit psychické změny, velká únava, spavost, ale i zmatenost až delirantní stav. To by také byla situace, kdy je rozhodně namístě hospic kontaktovat. Určitě je moc dobře, že jste již mobilní hospic oslovila, a i když tatínka zatím nepřijali do péče, už o Vás vědí a můžete s nimi průběžně tatínkův stav konzultovat.

Moc Vám přeji, abyste těžkou situaci společně zvládli co nejlépe a abyste co nejlépe prožili čas s Vaším tatínkem.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková