Tatínek má tumor v pravé a levé plíci s metastázami, kašle, zhubl. Proč jdou vyšetření tak pomalu?

Odpověď na dotaz ze dne 3. září 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den Prosím vás tatinek má tumor v pravém a levém laloku plic s metestazzázemí Hodně kašle dali mu sprej na astma nic více byl v Hradci na vy šetření kde mu odebrali vzorek z plic Všechno je hrozne zpomalení nevím na o čekají taky hodně zhublevnější pro simulaci o radu je nijaký sance dekuji
Angela
Váš tatínek má nádor v obou plicích, je po odběru vzorku a vy máte o tatínka obavy.

Dobrý den, paní Angelo,

Je pochopitelné, že čekání na výsledky odběru vzorků je stresující, ale bez přesného odečtu, o jaký typ nádoru se jedná, se nelze dobrat správného léčebného postupu. Některé vyšetřovací metody jsou bohužel časově náročné a může trvat i déle než týden, než jsou výsledky k dispozici. Léčebných možností je veliké množství, ale přesná a detailní typologie nádoru je zcela zásadní pro volbu toho správného postupu, který může mít naději na zastavení, zpomalení nebo úplné vyléčení nemoci.

Hubnutí je závažným příznakem toho, že nemoc je pokročilá, u některých pacientů je pak na místě podpora ve výživě, u jiných pacientů bohužel ani umělá výživa nemusí pomoci. U konkrétního pacienta ale musí rozhodnout ošetřující lékaře, neboť ten zná podrobnosti o zdravotním stavu, rozsahu nemoci, případně dalších komplikujících onemocněních a podobně.

Ptáte se, zda je nějaká šance – předpokládám, že vás zajímá, zda je šance na úplné vyléčení…. Zcela obecně 25% pacientů se z nádoru zcela vyléčí, u 50% moderní medicína velmi výrazně prodlouží život zpomalením postupu nemoci a zhruba u 25% je bohužel nemoc tak pokročilá, že proti ní nelze zasáhnout. Bez bližší znalosti typu nádoru (i proto je pečlivý odečet vzorku tkáně tak důležitý) ale není možné učinit jakýkoli odhad.

Přeji vám i tatínkovi hodně sil

MUDr. Irena Závadová