Tatínek má rakovinu slinivky, trpí bolestmi a slábne. Kolik času mu zbývá?

Odpověď na dotaz ze dne 31. 5. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobry den v únoru nám bylo řečeno že tatínek má rakovinu slinivky jelikož se nato přišlo pozdě operace byla vyloučena při vyšetření se zjistily pokročilý metastázy do jater a plic léčba se nekoná jelikož US je pozdě aspoň takhle nám to bylo řečeno tatínek od února trpí bolestmi a hodně zhubl nasadily sme tramadol ale ponem se to zhoršilo pár dní vůbec nechtěl jíst ani pít jenom spal dýchání se mu zhoršilo a neudržel se na nohou tak sme tramadol vysadily a týden užívá 2xdene morfium jeho zdravotní stav se zlepšil opět dostal chuť k jídlu trošičku vypadá líp ale pořád spí má bolesti studené ruce nohy a je mimo bez naší pomoci sám nedojde ani na WC staráme se o něho 24,h paní doktorka nás nanic neupozornila nic nám neřekla jen to že umře můj dotaz kvam je kolik času mu tak odhadem zbiva a jak to poznám že to přijde

Kelisova

Dobrý den paní Kelisová,

Váš tatínek je velmi nemocný. Má rakovinu slinivky, která je už natolik pokročilá, že ani operace ani jiná onkologická léčba by mu nepomohla, a proto ho lékaři nezatížili vyčerpávající operací či chemoterapií. Jeho stav se tedy postupně zhoršuje. Nejvíce ho trápí bolest a velká slabost. Bolesti se naštěstí podařilo dát alespoň částečně pod kontrolu podáváním morphinu, ale ještě to není dostačující. Vám dělá starost, že velmi rychle slábne a hubne a již potřebuje se vším pomoct, není schopen se přesunout z postele, jí velmi málo. Ptáte se, jak dlouho může ještě žít a jak poznáte, že se blíží závěr života.
Podle Vašeho popisu je stav Vašeho tatínka opravdu velmi pokročilý a vážný. Nemohu Vám říct nic konkrétního, aniž bych Vašeho tatínka viděla, ale víme, že jakmile se začne stav onkologicky nemocného pacienta zhoršovat, už se jen dále zhoršuje a zlepšení, ani zpomalení postupu nemoci není možné dosáhnout, protože nedokážeme ovlivnit příčinu slábnutí, tedy nemoc samotnou. Nechutenství k pokročilému onkologickému onemocnění patří a není možné jej nijak zlepšit. Rozhodně ne nucením k jídlu, to by naopak situaci ještě zhoršilo. Bohužel je zapotřebí plně respektovat to, co tatínek dokáže sníst či vypít. To, co je nyní nejdůležitější, je tišit jeho bolesti, které ho ještě více vyčerpávají. I kdyby ho měl morphin trochu více utlumit, rozhodně ho utlumí méně, než ho vyčerpá neléčená bolest. Počítejte s tím, že bude tatínek nadále slábnout, ale pokud by mu bylo dopřáno ve své slabosti spát, bylo by to pro něj to nejmilosrdnější, co mu můžeme přát. Právě díky dobré léčby bolesti by mohl dostatečně odpočívat. Tak, jak jeho tělo potřebuje a žádá. Slabý bude každopádně, to opiáty nezhorší. Ale pokud bude mít i bolest, tak bude spíše neklidný.

Pokud se ptáte na čas, tak je dobré vědět, že pokud se stav zhoršuje v průběhu týdnů, tak i časová vyhlídka je v řádu týdnů. Pokud by se stav horšil ze dne na den, tak bude mít před sebou spíše dny života.

Je mi moc líto, že Vám nemůžu napsat povzbudivější informace. Každopádně Vám přeji, aby čas, který Váš tatínek má, byl co nejklidnější.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková.

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz