Tatínek má rakovinu slinivky a metastázy v játrech, trombózu v nohách. Je nutná biopsie, když není možná léčba?

Odpověď na dotaz ze dne 28. dubna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,tatínek 65 let má rakovinu slinivky a metastáze na játrech,trombóza v nohách.Dle doktora už pro něj žádná léčba není.Tatínka mám doma a má jít na biopsii ,aby mu vzali vzorek ze slinivky.Chci se poptat zda je nutné podstoupit biopsii?Bojím se ,že prúběh nemoci bude mít po zákroku rychlý spád.Děkuji za odpověd
Veronika
Váš tatínek má vážné podezření na nádor slinivky s postižením jater a trombózou v nohách. Ptáte se, zda je nutný odběr vzorku tkáně, když zároveň již nyní lékař konstatuje, že není možná protinádorová léčba.

Vážená Veroniko,

tatínka jsem pochopitelně neměla možnost vyšetřit a neznám žádné podrobnosti, nicméně pokud ošetřující lékař sám konstatoval, že protinádorová léčba není indikována (bohužel u nádorů slinivky často bývá nemoc velmi pokročilá v době nálezu a tak léčba nebývá možná), pak je jistě biopsie zbytečná. Provádět vyšetření, které nijakým způsobem neovlivní další postup, je zbytečné a u vyšetření, která jsou invazivní, určitě i rizikové. Zároveň ale musím upozornit, že nejsem onkolog a možná mi chybí nějaký důležitý detail – doporučila bych tedy tento dotaz položit odesílajícímu lékaři. Případně požádat o druhý názor jiného onkologa.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová