Tatínek má rakovinu plic s metastázami, nastupuje na chemoterapii. Může se vyléčit? Nevadí, že má chuť na sladké?

Odpověď na dotaz ze dne 13. února 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den tatinkovi je 70 let diagnostikovali mu rakovinu plic ma I metastazy.nastupuje na chemoterapii prosim vas ma sanci na vyleceni a pomohlo by treba I lecebne konopi? Ja jsem uplne zoufala ziji v zahranici takze o nej pecuje maminka a sourozenci. Ma celkem chut k jidlu I na sladke. Neni to spatne to sladke? Prosim vas reknete ze ma nadeji bude jezdit do Liberce na chemoterapie. Dekuji Hanka
Hana Hlavanova
Vašemu tatínkovi lékaři zjistili rakovinu plic s metastatickým rozsevem a má v brzké době zahájit chemoterapii. Ptáte se, zda má šanci na vyléčení a na terapii léčebným konopím.

Milá Hanko,

vzhledem k tomu, že neznám histologický typ nádoru, rozsah onemocnění ani celkový zdravotní stav pacienta se těžko mohu vyjádřit k očekávané prognóze. Některé typy nádoru plic reagují na chemoterapii lépe, některé méně, ale léčebná odpověď je vždy individuální. Nejsem si jistá, zda je reálná naděje na kompletní vyléčení, ale jistě je naděje, že chemoterapie může onemocnění výrazně zbrzdit a prodloužit dobu přežití.

Co se týká výživy, rozhodně není na místě nyní tatínka nějak omezovat a zakazovat mu sladké, naopak to, že má chuť k jídlu je dobře. Ať jí, co mu chutná. Léčebné konopí nemá potenciál vyléčit rakovinu, dá se někdy využít k zmírnění bolestí, úzkostí nebo jiných symptomů, ale raději bych se spolehla na doporučení ošetřujícího lékaře, který se o tatínka stará. Ten by měl kromě chemoterapie vést i léčbu obtěžujících symptomů onemocnění.

Je mi jasné, že je těžké sledovat náročnou situaci v rodině z dálky, ale rodiče určitě vědí, že o ně máte starost a myslíte na ně, i když jste za hranicemi. Ale asi by stálo za úvahu, zda třeba nenaplánovat v dohledné době nějakou dovolenou u rodičů, to si myslím, že by mohlo pečující mamince odlehčit a hlavně by je to asi potěšilo. Věřím, že vymyslíte způsob, jak jim dát najevo svojí starost a lásku, i když teď nemůžete být tolik s nimi.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Menčíková