Tatínek má rakovinu plic s metastazami a staráme se o něj doma. Skoro nejí a často trpí nevolností. Můžeme mu nějak ulehčit?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 1. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, tatínkovi zjistili malobuněčný karcinom plic velký 8cm s metastázemi v játrech, skeletu a v nadledvinách. Je mu 77 let.
Od října začal hodně zvracet a v listopadu nám zdelili diagnózu. Jiné problémy neměl.
Momentálně máme taťku v domácí péči. Skoro nejí a často mu je špatně od žaludku. Prášky má pouze na spaní a na žaludek. Bolesti zatím nemá žádné.
Chtěla bych se zeptat z jakého důvodu mu je furt zle? A jestli je něco čím by jsme mu mohli ulehčit aby mu nebylo zle.
Dále moje otázka je jaké jsou vyhlídky do budoucna.
Léčba byla zamítnuta. Děkuji moc za odpověď B. Morávková

Anonym

Vašemu 77 letému tatínkovi byl v listopadu minulého roku — před 2 měsíci — diagnostikován objemný malobuněčný karcinom plic s metastazami do jater, kostí a nadledvin. Vyšetřen byl pro zhoršující se opakované zvracení a nevolnost. Paliativní onkologická léčba nebyla indikována. Píšete, že tatínek nemá bolesti, ale obtěžuje ho častá nevolnost a výrazné nechutenství. Ptáte se na příčinu trvající nevolnosti a na její možné ovlivnění. Dále pokládáte dotaz na možný časový vývoj onemocnění.

Dobrý den,

příčin nevolnosti u onemocnění Vašeho tatínka může být více /malobuněčný plicní nádor často metastazuje do mozku, to může být příčinou tzv. centrálního zvracení/. Problém může být však i v dutině břišní nebo příčina může být metabolická /paraneoplastická — např. změněná hladina vápníku v krvi,…/. Podle stanovení nejpravděpodobnější příčiny obtíží lékař doporučí nejvhodnější léčbu. 

Můžete se obrátit nejlépe na nejbližší paliativní ambulanci. Ty fungují ve větších nemocnicích nebo při mobilních hospicích. V případě, že by tatínek nezvládl cestovat a čekat v nemocniční ambulanci, lékař z ambulance v hospici může po předchozí domluvě dorazit na návštěvu k nemocnému. Kromě konkrétního doporučení léčby Vám mohou poradit i s dalšími možnostmi péče ve Vašem bydlišti- např. agentury domácí péče, které mohou docházet za tatínkem domů.

K Vaší otázce na možný časový vývoj nemoci není možné přesněji odpovědět — záleží na aktuálním stavu Vašeho tatínka, na tom, jestli trpí nějakými dalšími závažnými onemocněními, atd. Předpokládám však, že po 3 -4 měsících nevolnosti a výrazného nechutenství bude jeho tělo velmi vysíleno a vyčerpáno. Malobuněčný plicní nádor navíc patří k agresivním typům nádoru, který má tendenci  rychle postupovat a šířit se do dalších oblastí. Nelze tedy vyloučit, že stav tatínka se může měnit k horšímu ve velmi krátkém čase.

Moc Vám držím palce, aby se Vám co nejdříve podařilo najít cestu, jak tatínkovi přinést úlevu a zároveň stanovit konkrétní plán péče, který bude respektovat přání nemocného i možnosti pečujících.

Může to vnést klid a jistotu do nadcházejících dní.

S úctou

Renáta Koubová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Renáta Koubová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz