Tatínek má rakovinu plic, možnosti léčby už se vyčerpaly. Existuje možnost prodloužit mu život?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 11. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.Prosím pomozte mi .Můj tatínek má rakovinu plic.Dozvėděla jsem se,že už vyčerpali všechny možnosti léčby.Že se víc udělat nejde.Tatinek teď plive krev,nechce jíst a přestal bojovat.Nechci ,aby umřel.Prosim existuje nějaká možnost na prodloužení jeho života.Pomohla by mu třeba monoklonální léčba? Aspoň na posílení imunity.Prosim poraďte mi .Děkuji moc

ilona

Vážená Ilono,

váš tatínek má pokročilý nádor plic, lékaři vám sdělili, že další protinádorová léčba již není možná a vy hledáte, jak tatínkovi pomoci.

Z vašeho dotazu je zřejmé, jak moc máte tatínka ráda a jak moc si přejete, aby tu s vámi byl co nejdéle. Bohužel nádorová onemocnění někdy na léčbu přestanou reagovat tak, jak bychom si přáli. Další léčba může nemocnému i ublížit a zdravotní stav zhoršit. Včas léčbu ukončit není jednoduché ani pro lékaře, sdělit nemocnému a milující rodině, že již není další možnost je velmi těžké. Pokud by nějaká léčba byla možná (vámi zmiňovaná monoklonální léčba), věřte, že by ji lékaři tatínkovi nabídli.

Popisujete, že tatínek plive krev, nemá chuť k jídlu. I tam, kde lékaři nemohou již nabídnout léčbu zaměřenou na nádor, je vždy možné pomoci nemocnému s příznaky, které pokročilá nemoc s sebou přináší. Mírnit dušnost, bolesti, kašel, krvácení a podobně. Cílem takové péče je prodloužit život nemocnému v kvalitě, která je pro něj přijatelná. A pokud ani takové prodloužení života již není možné, je cílem léčby příznaků zabránit zbytečnému utrpení. Rozhodně vám tedy doporučuji obrátit se na ambulanci paliativní medicíny, pokud taková ve vašem okolí je. Týmy, které zde pracují jsou právě zaměřeny na pomoc nemocným a jejich blízkým, kteří se potýkají se závažným, život ohrožujícím onemocněním. Neváhejte obrátit se případně obrátit na hospic — řada hospiců takové ambulance provozuje a lékaři, kteří zde pracují, jsou právě na léčbu bolesti, dušnosti a dalších projevů vzděláni.

Je mi líto, že vám nemohu dát odpověď, kterou byste si přála. Přesto si myslím, že je řada možností, jak tatínkovi pomoci.
Snad vám i tak má odpověď trochu uleví.

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz