Tatínek má rakovinu konečníku, metastázu na játrech, nejí, nespí, jde za 3 týdny na operaci. Má šanci na uzdravení?

Odpověď na dotaz ze dne 24. března 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, tatínek má rakovinu konečníku, metastázy na játrech, má šanci na uzdravení? Zhubnul už 30 kg, nejí, nespí, jen trpí. Nádor na konečníku je velký, studium 3, metastaze na játrech je prý jen jedna. Na operaci jde až za tři týdny, je v takového situaci běžné, že se na operaci tak dlouho čeká? Bojím se, že do operace nevydrží. Co pro něj mohu udělat, aby se mu trochu ulevilo? Koupila jsem mu nutridrinky, aby měl aspoň nějaké živiny, ale tři týdny je hrozně dlouhá doba. Děkuji moc za Váš čas a odpověď. Pokud bude potřeba, mohu Vám zaslat lékařskou zprávu. Děkuji.
Macejka

Dobrý den Macejko,

ptáte se, co můžete udělat pro svého tatínka s rakovinou konečníku a metastázou v játrech, když má naplánovanou operaci za tři týdny, nicméně máte pocit, že se hodně trápí, nemůže jíst, spát a hodně hubne.
To je smutné čtení. Máte pravdu, že pokud váš tatínek nemůže jíst a pokud má bolesti či cokoliv, co nazýváte trápením, jsou tři týdny velmi dlouhá doba. Jaká je obvyklá čekací doba na operaci pro pacienty, jako je Váš tatínek, Vám nedokážu říct. Také bych si myslela, že by se taková operace měla naplánovat v dřívějším čase, ale velmi záleží na možnostech pracoviště, kde se o vašeho tatínka starají. Možná jim kapacita nedovoluje udělat operaci dříve. To opravdu posoudit nemohu. Zda má šanci na uzdravení, je opět otázka pro jeho ošetřujícího lékaře, tedy chirurga, případně onkologa, pokud bude u vašeho tatínka zahájena i onkologická léčba, což se dost často po operačním výkonu stává, ale není to pravidlem. Velmi záleží na tom, co chirurgové ve střevě a v břiše najdou, jak moc bude nádor rozšířen. Nicméně, operační zákrok se volí pouze u pacientů, kteří šanci na vyléčení nebo minimálně na prodloužení délky života mají. Pokud by lékaři dopěli k názoru, že situace, kterou můžou vidět na zobrazovacích vyšetřeních (CT či magnetická rezonance), je buď chirurgicky neřešitelná anebo v takovém rozsahu, kdy by operace nevedla k zásadnímu zlepšení stavu, tak by rozhodně o operaci nerozhodli.

Znepokojuje mě však stav vašeho tatínka, který popisujete. Z napsaného nedokážu posoudit proč nejí. Jestli proto, že nemá hlad a trpí nechutenstvím, nebo proto, že zvrací. Velké nechutenství vídáme u nemocných, kteří mají více poškozená játra, což by jedna metastáza udělat neměla. Pokud má však bolesti, o kterých se nezmiňujete, mohly by také vést k velkému nechutenství. Nedokážu se vyjádřit k tomu, co konkrétně můžete pro tatínka udělat, ale rozhodně je to důležitá otázka pro jeho ošetřujícího lékaře. Určitě by bylo dobré zavolat chirurgovi, který chce tatínka operovat a zeptat se ho, jak ho udržet v kondici do plánované operace, zda tu operaci v tomto stavu opravdu zvládne. Pokud máte v dosahu jakoukoliv ambulanci paliativní medicíny nebo mobilní hospic, zkuste se poradit, zda by se nepřijel jejich lékař na tatínka podívat a zhodnotit, zda je operace v jeho stavu reálná, případně nastavit léčbu příznaků, které tatínka obtěžují. Pokud nemáte takového specialistu v dosahu, můžete se obrátit na praktického lékaře vašeho tatínka. I on by mohl zhodnotit jeho stav v souvislosti s plánem chirurgů. Rozhodně je na místě, aby někdo začal řešit potíže, které tatínka tolik trápí. Pokud má bolesti, dát mu silné léky na bolest, pokud zvrací, tak léky proti nevolnosti, pokud nespí, tak léky na spaní. Co nedokážeme ve větší míře ovlivnit léky, je únava a nechutenství, pokud není obojí způsobeno vyčerpáním při bolesti. Ta rozhodně léčitelná je. Nutridrinky jsou výhodné, pokud se tatínek chystá na operaci. Ale nenuťte mu je, pokud zvrací nebo pokud mu nechutnají a vyvolávají nevolnost. V takovém případě by mu rozhodně neprospěly.

Váš pocit, že tři týdny jsou nyní pro tatínka příliš dlouhý čas, je důležitý. Důvěřujte tomu, co vidíte a cítíte a rozhodně vše konzultujte buď s praktikem, nebo s chirurgem. Vaše otázky jsou rozhodně namístě, zejména ohledně reálnosti operace ve stavu, kdy je tatínek slabý a vyčerpaný. Pokud by se chirurgové či onkologové rozhodli, že by léčba byla pro tatínka větší zátěží než užitkem, budete muset pro tatínka hledat opravdu hospicové zařízení, kde by mohl dostat adekvátní péči. V tom by Vám mohl pomoct opět praktický lékař.

Přeju Vám mnoho sil a trpělivosti v hledání správné pomoci pro tatínka.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková