Tatínek má rakovinu jater, denně sní jen asi 50 g potravy. Jak dlouho bude žít a jak mu mohu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 9. 2022 zobrazit původní dotaz

Můj tatínek má rakovinu jater ve stavu neoperovatelné a za den sní zhruba 50g potravy. Mohu se zeptat jak dlouho ještě bude žít a jak mu je pomoci??

Jakub

Váš tatínek má zhoubný nádor jater a téměř nejí. Rád byste mu pomohl a ptáte se nás, jak dlouho může žít.

Vážený Jakube,

nechutenství je nedílnou součástí pokročilých nádorů. Je normální, že pacienti nepociťují žádný hlad a řada z nich i mnoho dní nejí a pije jen malé množství tekutin. Přílišné pobízení nebo nucení do jídla obvykle u takových pacientů vede k nevolnostem a opakovanému zvracení, u některých se objevují otoky dolních končetin nebo dušnost. Zcela obecně lze napsat, že pacient s neřešitelným nádorem, který přestává jíst, má před sebou řádově dny, nejdéle jednotky týdnů života.

Pomoci tatínkovi můžete různým způsobem, hodně záleží na tom, co by si tatínek sám přál, čeho se obává a v co doufá a také na tom, jaké jsou vaše možnosti. Někteří pacienti chtějí být doma, jiní si přejí dožít v lůžkovém hospici a pro další může být jedinou možností nemocnice.
Pro nemocné bývá obvykle důležité, aby měli pohodlí, byli v čistotě, mezi svými, aby neměli zbytečně neřešené bolesti nebo jiná tělesná strádání. Často myslí i na své blízké a vyjadřují obavy z toho, aby je příliš nezatěžovali a nebyli jim na obtíž. Vždy povzbuzujeme jak nemocné tak jejich blízké k otevřenému rozhovoru, pokud si to přejí. Tak nejlépe zjistíte, jak tatínkovi pomoci.

Můžete také požádat o pomoc profesionály — oslovit místní hospic, ať mobilní nebo lůžkový, případně ambulanci paliativní medicíny.

Je skvělé, že ve vás má tatínek oporu!

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz