Tatínek má pravděpodobně lymfom, jeho stav se horší. Jaká je prognóza, co mohu dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 1. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

mám velkou starost o mého otce a nevím si příliš rady, jak mu pomoci. Je mu 70 a před 4 měsíci to byl prakticky zdravý člověk. Pak najednou přestal téměř jíst a dodnes toho sní velmi málo. Za tu dobu zhubnul už téměř 40 kg. Díky tomu má vyhřezlou ploténku a má stále bolesti i přes opioidy (Zaldiar 3x denně). Přes 2 měsíce strávil v nemocnici, dostával výživu rovnou do žaludku a také transfuze. Dle lékařů je pravděpodobná diagnóza lymfom. Má jít na operaci, která by to potvrdila a pak by se začlo s léčbou, jenže obvodní lékař operaci zrušil kvůli velmi nízkému krevnímu tlaku a poslal ho opět do nemocnice na infuze a s operací se zatím čeká. Nevím, co bude dál. Otec je už velmi zesláblý a bojím se, jak zvládne operaci a případně pak chemoterapii.

Vše komplikuje to, že bydlím 150 km daleko, musím chodit do práce a za ním můžu jen na víkendy a on je jinak doma sám. Problém je i s jeho psychikou, mám pocit že to vzdává a nechce nic moc řešit. Nedokážu ho ani rozveselit. O ústavní péči nechce slyšet a k nám také nechce. Doma se zatím o sebe postará, jenže já mám pocit, že se jeho stav postupně zhoršuje a že by sám být už neměl. Jaké mám možnosti a jaká je podle vás v podobných případech prognóza?

Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Lenka

Lenka

Váš tatínek je pravděpodobně vážně nemocný, hubne, slábne, jeho celkový zdravotní stav se zhoršuje a vy o něj pochopitelně máte velké obavy. Ptáte se na prognózu a na možnosti toho, co pro něj jako dcera vlastně můžete udělat.

Vážená paní Lenko,

nejsem bohužel schopna vyjádřit se k prognóze — ta závisí především na přesném určení diagnózy a dále pak na stavu nemocného, přidružených nemocech a také reakci na podávanou léčbu. Tuto otázku by vám mohl lépe odpovědět lékař, který podezření na lymfom vyslovil — tedy nejspíše hematolog. Za důležité bych považovala probrat s lékaři, co vlastně léčba bude obnášet a co tatínkovi přinese. Zda může nemoc úplně vyléčit nebo zda půjde spíše o prodloužení tatínkova života a o jaký případně časový rámec se jedná. Jak vůbec by léčba probíhala a jak by ovlivnila tatínkův život.

Pokud jde o vaši druhou otázku — myslím si, že by bylo velmi důležité s tatínkem promluvit a zjistit, jak se on na celou věc dívá, co prožívá, co by vlastně rád. Jaké jsou jeho priority, co je pro něj teď důležité. Může se skutečně ukázat, že nestojí o prodlužování života za každou cenu. Léčba nádorů krvetvorby může být pro nemocné velmi náročná a zatěžující a ne vždy pak vyváží zisk v podobě času. Možná, že být doma je pro něj z nějakého důvodu to nejdůležitější. Stejně tak mohou vyplynout na povrch zcela jiné starosti, které tatínkovi brání, aby šel do nemocnice a podstoupil léčbu. A určitě by bylo vhodné posoudit, zda tatínek netrpí depresí, která by se dala ovlivnit.

Zkuste se obrátit na nejbližší hospic ve vašem okolí a požádat je o konzultaci — v hospicích pracují odborníci, kteří vám i tatínkovi mohou pomoci s takovým náročným rozhovorem.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz