Tatínek má nádor žaludku v posledním stádiu rozšířený na játra. Jak dlouho bude žít? Co se dá dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 25. listopadu 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den právě jsme se dozvěděli že tatínek má nador v žaludku šlo mu to na játra má poslední stadium jak dlouho bude žít? Dá se stín něco udělat ?
Darina
Váš tatínek má pokročilý nádor žaludku, který se rozšířil i do jater. Ptáte se, jak dlouho může žít a zda se s tím dá něco udělat.

Dobrý den,

bohužel pokročilý nádor žaludku znamená, že protinádorová léčba nemůže vést k vyléčení. Může možná zpomalit postup nemoci. Tedy nedá se velmi pravděpodobně udělat nic pro vyléčení, ale dá se toho dělat hodně k ovlivnění příznaků, které s sebou nádor může přinášet – bolesti, nevolnosti, zvracení a podobně. Co se může dít v nejbližší době a jak dlouho může tatínek žít, je těžko psát, protože jsem vašeho tatínka neviděla, neměla jsem možnost jej vyšetřit a neznám ani žádné jiné podrobnosti. Rozhodně bych vám doporučila, obrátit se na nejbližší ambulanci paliativní péče, případně na lůžkový nebo domácí hospic. V těchto zařízeních pracují lékaři a další profesionálové, kteří pomohou s léčbou všech průvodních příznaků – bolesti, dušnost, nevolnosti a zároveň mohou být oporou i pečujícím. Mohou vám také poskytnout i řadu důležitých informací o průběhu nemoci a o všem, co můžete reálně očekávat.

Je moc dobře, že stojíte při tatínkovi. Přeji vám hodně sil.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová