Tatínek má nádor ledvin s metastázami. Jak mu mohu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,prosím bolesti zad měsíc,zhubl 10kg, bolest kyčlí,únava menší pohyblivost,nechutenství,jeden den milý hodný něco i sní jde ven vše ho baví,druhý den ležící,otrávený,nic nechce,věk 70 let můj tatínek,kuřák celý zivot,moc prosím chtela bych poradit mluvíme o týdnech,měsících kolik tak přibližně prosím by tu mohl jeste být,jak mu pomoci ještě vic,bude ho to bolet postupem času ještě víc než teď, Biopsie pro nález se nekonala Moc prosim jak moc je to vážně podle ....DIAGNOZA podle lekars zprávy ....Lokálně pokročilý tumor maligniho vzhledu na pravé ledvině s drobným trombem v pravostr reální žíly,maligní Lymfadenopatije mediastina a obou plicních hilů.metastázy plic, pankreatu, obou nadledvin v.s levé ledviny.mnohočetné asteolytické metastázy skeletu žeber,obratlů hrudní a bederní páteře a pánve ve výši L4metastáza do páteřního kanálu a těžce otlačuje durální vak.menší množství volné tekutiny Dougl prostoru.diagnostický závěr c64 zhoubný novotvar ledviny mimo pánvičku.Dekuji moc

Marketa

Tatínek má nádor ledvin s četnými metastázami v kostech, slinivce i plicích. V poslední době hodně zhubl, má bolesti. Jeho nálada je kolísavá. Ptáte se jaká je prognóza jeho onemocnění a zajímá Vás, jak je možné mu pomoci.

Milá Markéto,
ptáte se nás, jak bude u Vašeho tatínka postupovat závažná nemoc — zhoubný nádor ledviny. Protože jsem Vašeho tatínka neviděla a nemám ani další důležité informace o jeho zdravotním stavu, mohu Vám napsat jen obecné údaje. Budu se ale snažit odpovědět tak, abyste získala potřebné informace a hlavně rady, kde najít pomoc. Velice oceňuji Váš zájem o tatínka, průběh jeho nemoci a snahu pomoci!

Píšete, že Váš tatínek má zhoubný nádor ledviny a četné metastázy — tedy další ložiska nádoru (v kostech, páteřním kanálu, plicích, slinivce…). Tento nález svědčí o pokročilém, tedy velice vážném, onemocnění a dle Vašeho dotazu jsem pochopila, že se neplánuje odběr vzorku a tedy ani onkologická léčba nádoru. Pokud je tomu tak, tak ze statistického hlediska bych předpokládala, že má tatínek před sebou opravdu spíše týdny či několik měsíců života. Přesnější informace by Vám mohl poskytnout lékař, který o tatínka pečuje — například onkolog nebo praktický lékař. Víte, každý z nás je jedinečný a i nemoc u každého postupuje různě, a tak je někdy velmi těžké odhadnout, jak dlouho může nemoc trvat. Ale pokud Vašeho tatínka pravidelně sleduje nějaký lékař nebo zdravotní sestra, může ze změn jeho stavu lépe odhadnout, jak se stav vyvíjí a jak rychle nemoc postupuje.

S postupující nemocí se opravdu někdy mohou přidat další potíže — nejen bolest, ale i třeba nechutenství, únava a další. Nebojte se ale, v dnešní době existuje spousta účinných postupů a léků, které mohou tyto potíže zmírnit. Doporučila bych Vám, abyste byla pravidelně v kontaktu s někým, kdo může tatínkův zdravotní stav sledovat a pomáhat řešit potíže.
Existuje několik možností: nejvhodnější by mohl být tým mobilního hospice. Podívejte se, prosím, jestli ve Vašem okolí nějaký existuje? Pokud ano, zavolejte tam a domluvte se, jak by Vám mohli pomoci s péčí o Vašeho tatínka. V mobilním hospici pracuje lékař, zdravotní sestra a další odborníci, kteří se specializují právě na péči o takto vážně nemocné pacienty v jejich domácím prostředí.
Další možností je kontaktovat praktického lékaře nebo onkologa, který by buď přímo o tatínka pečoval nebo doporučil například paliativní ambulanci (která se zabývá léčbou potíží spojených s nádorovým onemocněním). Existují také agentury domácí péče (terénní zdravotní sestry), které na výzvu praktického lékaře dochází domů k pacientovi a pomáhají o něj pečovat.

Také jsem Vás chtěla ujistit, že je zcela normální, pokud má tatínek výkyvy nálad, chuti k jídlu a fyzické aktivity. Bohužel, toto vše patří k nemoci. Nebojte se mu být oporou i v těchto chvílích, za špatnou náladou nemocných nebývá nedostatek citu k blízkým, ale spíše je to strach a snaha se smířit s nemocí a vším těžkým, co je s tím spojené. Být nablízku a respektovat jejich potřeby i v těchto náročných chvílích je pro nemocné velice cenné. A pro Vašeho tatínka je jistě velmi cenné, že se mu snažíte pomoci.

Přeji vám mnoho sil do dalších dní.

S úctou

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz