Tatínek má nádor konečníku, v dubnu bude operace. Je možné vyléčení? Může mít bolesti i přes opiátové náplasti?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 2. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, tatínkovi před 7 měsíci zjistili zhoubný nádor konečníku ve velikosti 6cm niní 12cm absolvoval 28 dní ozáření. A má stále hrozný bolesti operace má být až 2.4 pokud se tedy nádor aspoň trochu zmenší, používá morfium v naplastech a říká že už to nepomáhá na bolesti je to možné? Strašně mě to trápí že takhle trpí jak mu můžu pomoct? Je možnost že se vyléčí?
děkuji za odpověď

Lucie

Ptáte se, zda je možné, že má Váš tatínek bolesti, i když používá opiátové náplasti proti bolesti. Nyní podstupuje ozařování zhoubného nádoru konečníku a čeká ho operace. Ptáte se, jak mu můžete pomoct a zda je možné, aby se vyléčil.

Dobrý den, Lucie,

jestli je možnost úplného vyléčení Vám nedokážu říct, protože záleží na mnoha skutečnostech, které neznám. Zejména, jestli nádor založil metastázy ve vzdálených orgánech a také, zda bude skutečně možno nádor chirurgicky odstranit v celém rozsahu. Pokud potřebujete znát odpovědi na tuto otázku, nebojte se ptát tatínkova ošetřujícího lékaře, nejspíše onkologa, pokud jeho léčbu řídí on. Někteří lékaři na toto téma hovory neotevírají, protože očekávají, že se jich pacient sám zeptá, když je pro něj taková informace důležitá. Neváhejte tedy zeptat se lékaře zcela na rovinu, zda je vyléčení možné a co lze od léčby, kterou tatínek podstupuje, očekávat. Zda pouze zpomalení, anebo úplné vyléčení nemoci. Je možné, že lékař v tuto chvíli odpověď znát nebude, ale může Vám říct, co on od léčby očekává a bude vědět, že jste rozhovoru o stavu a předpokládaném průběhu nemoci otevřená.

Ohledně bolestí je skutečně možné, že Váš tatínek bolesti má i s náplastí. V náplastech je opioid podobný morphinu, ale zásadní rozdíl je, že účinek náplasti je dlouhodobý a velmi pomalu nastupuje. Je tedy vhodná na trvalou bolest, která trápí většinu dne. Protože však intenzita bolesti u onkologických onemocnění během dne kolísá, je zapotřebí mít k dispozici i rychle působící opioid, který si nemocný může vzít několikrát za den a jeho efekt nastoupí během minut, maximálně do hodiny. Takových preparátů je několik – morphin v tabletách, kapkách či injekcích, anebo fentanyl v rozpustných tabletách do pusy, nebo ve spreji – ten účinkuje ze všech preparátů nejrychleji. Dalším aspektem efektu léků na bolest je jejich dávka. Nádorová bolest má tendenci k zesilování s postupem nemoci a tělo si na podávané opioidy zvyká. To znamená, že z obou důvodů je zapotřebí navyšovat dávky jak dlouhodobě působících opioidů, jako je náplast, tak rychle působících opioidů. Pokud je bolest silná po celý den, je určitě vhodné zvýšit dávku náplasti. Pokud intenzita bolesti kolísá a mívá své špičky, bude nutné, aby měl tatínek k dispozici ještě tabletky, kapky, či sprej. Určitě co nejdříve kontaktujte lékaře, který tatínkovi náplasti předepisuje, aby Vám poradil, jak s dávkami stoupat a aby mu předepsal rychle působící opioid do kombinace s náplastí. Pokud máte v dosahu ambulanci pro léčbu bolesti, bylo by velmi prospěšné tam tatínka objednat. S bolestí se dá pracovat i kombinací dalších léků, které posilují účinek opioidů.

Přeji Vám hodně sil do náročných dnů a hodně štěstí na vstřícné lékaře.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz