Tatínek má metastázy na játrech, nepřeje si vyšetření ani léčbu. Mohu zařídit hospic?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 10. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Dnes taťínkovi zjistili MTS na játře na levém a pravém laloku, kde, ma Metastazy o velikosti 7 az 12 cm ale má jich tam několik. Nechce se léčit, a ani podstupovat jakoukoliv léčbu. Doma uz tak 3 dny zvracel, poťil se, a špatně se mu dýchalo. Doktoři mi dneska řekli, že chcou pátrat po čem se to udělalo, a dělat mu různé vyšetření a vzít s toho vzorek. Nechce být v nemocnici, chce si ještě užít života, se mnou, a já potřebuji vědět když se léčit nebude, tak jak dlouho tady může být. Kolik měsíců. Pomozte mi prosím. A můžu po jeho domluvě a rozhodnutí, si zařídit Hospic. Děkuji moc za Vaši odpověď a pomoc.

Petr

Váš tatínek má metastázy v játrech a nepřeje si vyšetření, kterým se dalo zjistit, odkud rakovina pochází, protože si nepřeje žádnou onkologickou léčbu. Je pro něj důležité být s Vámi a nechce přijít o síly v důsledku zatěžující léčby. Nyní zvracel a není mu dobře a vy si děláte starosti, co se může dál dít, jak dlouho bez léčby může žít a jestli by bylo vhodné mu zajistit hospic.

Dobrý den pane Petře,

rozumím všem Vašim otázkám, jsou velmi důležité, obzvlášť pokud chcete tatínkovi zajistit takovou péči, jakou si sám přeje.

Vyšetření, které Vašemu tatínkovi lékaři nabízeli, je zřejmě biopsie metastatického ložiska v játrech, protože tak se dá zjistit, o jaký typ nádoru se jedná a jakým způsobem by se mohl další postup nemoci zpomalit. Pravdou je, že pokud je metastáz v játrech víc, tak vyléčení již možné nebude, onkologická léčba by přinejlepším mohla nemoc zpomalit a dát tatínkovi nějaký čas. Jak dlouhý, to Vám nedokážu říct.

Pokud si však Váš tatínek žádnou léčbu nepřeje, tak je skutečně zbytečně zatěžující podstupovat taková vyšetření. Jaký ten čas bez možnosti léčby může být, Vám skutečně takto na dálku nedokážu přiblížit. Záleží to na mnoha okolnostech, mimo jiné na tom, kolik mu je let a s čím se dále léčí, jak moc jsou játra postižená a jestli dochází k hromadění žluče, či jestli se nerozvíjí zánět ve žlučových cestách a zda jsou metastázami postižené další orgány. Je toho více a nejdůležitější v odhadu prognózy je, jak se stav nemocného mění v čase, jak rychle mu ubývají síly, jak moc hubne, zda trpí nechutenstvím.

Pravdou je, že onkologická léčba dokáže nemocné velmi vyčerpat a ne vždy znamená prodloužení délky života. Pokud si tatínek léčbu nepřeje, je zapotřebí to respektovat a pokud si nebude přát žádnou pomoc v nemocničním prostředí, bude určitě nejvhodnější kontaktovat hospic ve vašem okolí. Tam dokážou velmi dobře ulevit od potíží, které nemoc tatínkovi přinese a pomůžou mu tak, aby čas, který má před sebou, byl co nejlepší a nejsnesitelnější.

Některá vyšetření však můžou být pro kvalitu života důležitá a smysluplná. Například k vyloučení bolestivé komplikace, která by byla nějakým zásahem řešitelná. Jako může být zavedení stentu (výstuže) do žlučových cest, pokud metastáza tlačí na žlučovody.

Určitě by tedy bylo vhodné, kdybyste se poradil s ošetřujícím lékařem Vašeho tatínka. Jakou zátěž jednotlivá vyšetření přinesou a jaký prospěch by z nich mohl mít. Tak by se tatínek mohl svobodně rozhodnout, co si skutečně přeje a co už ne. Když bude vědět, co pro něj jeho rozhodnutí bude znamenat.

Bohužel Vám nedokážu říct nic konkrétního. Vaše otázky Vám bude moct lépe zodpovědět lékař, který vašeho tatínka zná. Neváhejte se ho ptát.

Přeji Vám oběma hodně sil a co nejvíce společných chvil.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz