Tatínek je v posledním stádiu rakoviny krku, trápí ho krvácení. Jak mu ulehčit doma?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 10. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosim o radu jak nejlépe pomoci tatinkovi v posledním stadiu rakoviny krku. Má tracheo i kanylu do bricha na stravu. Toto jiz 3 roky. Poslední měsíce zhoršení jak v narustu nadoru do krku oblasti obličeje a zadni casti hlavy. Když pominu celou do u trvaní čištění trach.hleny a tatinkovo dušeni,jak nemůže vykašlat,tak nás teď nejvic trápí krvácení. Samovolně z pusy, trachea,nosu konečníku vytéká jak hlen tak krev. Vše dohromady. Velky zápach. Je možné nějak pomoci aby jsme mu ulehčili. Naplasti už dáváme.Odmítá hospitalizaci. Nemohl by doma dostavat nejake injekce od bolesti a proti krvácení. DĚKUJI moc. Renata

Renata

Potřebujete poradit, jak zajistit potřebnou péči o tatínka v domácím prostředí. Má velmi pokročilou rakovinou v oblasti krku a největší potíže mu činí krvácení z nádorem zasažených sliznic a velmi vysilující zahlenění. Tatínek si přeje zůstat doma.

Dobrý den, Renato.

Je moc dobře, že chcete tatínkovi vyhovět v přání zůstat doma, i když péče o zarůstající tracheostomickou kanylu je velmi obtížná. Zahlenění a krvácení vše komplikuje a jistě působí pro něj i pro Vás velmi tísnivě.

Jsou možnosti, jak tatínkovi potřebnou péči zajistit, záleží však na lokalitě, kde bydlíte, zda máte v dosahu mobilní hospicovou péči. Je výborné, že dáváte náplasti, je ale potřeba mít po ruce i rychle působící lék proti bolesti a pocitu dušnosti. Na obojí pomáhá stejný lék, a to je Morphin nebo jiný opioid. Nyní jsou k dispozici různé přípravky s jednoduchou formou aplikace, ideálně podkožní injekce, ale jsou i tabletky či tenké filmy, které se rychle rozpouštějí pod jazykem, či nosní sprej. Pokud má tatínek žaludeční sondu, dají se tabletky drtit a posílat do žaludku sondou. Obávám se však, že sliznice trávicího traktu nemusí již dobře fungovat a účinná látka se nemusí dostatečně vstřebat. S tím souvisí i výživa, kterou tatínkovi sondou do žaludku posíláte. Pokud je hodně zesláblý a z konečníku odchází hleny a krev, tak z výživy patrně pro sebe moc nezískává, naopak ho může to, co nedokáže střevo vstřebat, zatížit, což se projeví právě i vyšší produkcí hlenu nejen ve střevech, ale i v dýchacích cestách. Někdy na snížení zahlenění tedy pomáhá vynechávání jednotlivých denních dávek, nebo redukce objemu jednotlivých dávek výživy. Co se týká krvácení, tak je potřeba především zrevidovat léky, které užívá, pokud užívá, aby mezi nimi nebyl lék, který ředí krev. Jsou i možnosti podávat některé léky, které urychlují srážení krve, ale nefungují na všechny typy krvácení. To by musel zvážit lékař dle situace.

Ideální možností pro Vás tedy je kontaktovat nejbližší mobilní hospicové zařízení, případně se zkuste zeptat na jiné možnosti ve Vašem kraji praktického či ošetřujícího lékaře Vašeho tatínka.

Přeju Vám mnoho sil do těžkých dnů a pro tatínka úlevu a klidný čas mezi svými blízkými.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz