Tatínek je v pokročilém stádiu onkologického onemocnění. Je možné, že nemá bolesti?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry den, tatínek 74 let snad brzy 75 onemocněl v době covidu rakovinou žaludku. Vzhledem k rakovinam v rodine a časně úmrtí svých sourozenců k lékaři jít dlouho nechtěl,takže se na Žlutý kopec dostal poměrně pozde. Léčba byla možná jen paliativni. Nicméně život mu byl rozhodne prodloužen. Tatínek zvyklý bojovat vždy statečně a sám nechtěl obtěžovat a o když jsme viděli,ze se mu nedaří dobře dlouho se nenechal přemluvit vůbec k žádné podpoře a stále se vymlouvat na finanční potíže. Které jak jsme časem zjistili žádné nebyli.
V lednu 2022 se psychicky zhroutil a neměl zit, nasadili jsme všechny síly a s pomoci domácího hospicu ( vřele díky ) dosáhli alespoň lepšího stavu a rozhodli se vzít si tatínek s sebou přes hranice. Jeho stav se pomalinku zlepšoval psychicky ale krůček po krucku zhoršoval fysicky. I když jsme se snažili cvičit a chodit byl to neustálý boj. Po roce kdy se jakž takz dal do poradku i kdyz mimika mu téměř vymizela , se bohužel zranil. Vzhledem k vyčerpání nás všech jsme se rozhodli už péči doma v cizině vzdát. Neslo si vzít žádnou pomoc zvenčí ,kvůli jazykové bariér i financím. Teď po dlouhých třech měsících tatínek dostal místo v hezkej domově důchodců ,kousek od vlastního domova a my doufáme ze ho budeme moci brát každý měsíc na par dni domu. Nicméně zda se ze nemá bolesti. Nenapsala jsem ze od psychického zhroucení a hluboké deprese odmítá jakékoliv vyšetření na rakovinu .
Slábne , jídlo zvládá spis polotekute i když dobry dortik nebo měkký zakusek sní bez problému :-)
Někdy je v obličeji natekly jindy vypadá dobře. Je spavy ale i docela při věci někdy. Je vůbec možné aby neměl bolesti a přitom měl terminální stadium rakoviny ? Nebo se to podařilo precejen hodně zpomalit ?
Jsem docela zmatená. Někdy vypadá hrozné někdy o zertuje ale od těžké deprese se nedá moc odhadovat. Někdy je to proste horší temnejsi den dva a pak je zase lip. Nicméně od operace a chemoterapie už to je 2,5 roku

Hedvika

Tatínkovi byla dignostikována rakovina žaludku. Před více jak dvěma lety prodělal operaci a chemoterapii. Dlouho si od vás nechtěl nechat pomoct. Po jeho psychickém zhroucení jste si ho vzali k sobě domů. Nyní už domácí péče není možná a tatínkovi jste zajistili umístění v domově důchodců. Popisujete, že je unavený, méně jí, další vyšetření na onkologii odmítá. Ptáte se, jestli je možné, že nemá bolesti. 

Dobrý den, Hedviko.

Z toho, co píšete, vnímám, jak moc těžkým obdobím a nejistotou procházíte. Je jistě náročné zajišťovat péči, pokud Vás s tatínkem dělí větší vzdálenost. Na druhou stranu Vás moc obdivuji za to, že opravdu hledáte tu nejlepší možnou variantu pro tatínka a doufám, že bude v domově pro seniory alespoň v rámci možností spokojený.

Záměr léčby byl z toho, co píšete paliativní – tzn. že cílem snažení lékařů bylo růst nádoru zpomalit. Na druhou stranu operace a chemoterapie je velmi radikální postup léčby. Nedovoluji si ale z toho mála, co vím, odhadovat, jaký byl opravu záměr terapie. Na to mám velmi málo informací.

V každém případě však neznáme aktuální situaci a rozsah onemocnění. Jak sama píšete, tatínek si již další vyšetřování nepřál. V tomto případě bych Vás moc chtěla podpořit v tom, abyste respektovali přání tatínka. Každý toto máme zcela jinak, jsou za námi jiné životní příběhy, každý máme jiné životní hodnoty. Vzhledem k tomu, že tatínek propadl velkému psychickému strádání, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat, je podporovat ho na cestě, kterou jde právě teď — ač třeba vede „nahoru a dolu“.

Ptáte se na to, zda je možné, aby tatínek neměl bolesti v terminální fázi onkologického onemocnění. Zde bych si netroufala říct, že fáze onemocnění, ve které se tatínek nachází, je terminální. Možná je v tuto chvíli spíše pokročilá. Ale ano, je možné, že tatínek žádné bolesti v tuto chvíli nemá. Příznaky, které vídáme u pacientů s podobným onemocněním, jsou široké. Často to může být právě únava, slabost, nechutenství, odmítání jídla, hubnutí atd. Bolest je jeden z příznaků, který je velmi častý, ale může se objevit později nebo nemusí vůbec dominovat.

Snad jsem Vám alespoň trochu odpověděla.

Přeji Vám, abyste měli s tatínkem co nejhezčí společný čas.

S úctou

Helena Liscová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Helena Liscová

MUDr. Helena Liscová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz