Tatínek je podle lékaře ve velice vážném stavu. Co dělat dál?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 2. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

tatínek byl 16.1. v den jeho 58 narozenin odvezen do nemocnice v akutních bolestech břicha. Okamžitě byl operován - prasklý žaludeční vřed, měl infekci. Během operaci mu zjistili nádory ve střevech. Dále z vyšetření mu přišli na to, že má metastáze na játrech a ještě něco na uzlinách. Po 14 dnech nám byl otec puště domů s tím, že musí nabrat sílu na operaci. Jeho stav se každým dnem velice zhoršoval, obrovský úbytek na váze, nefungoval mu svěrač, přestal chodit - byl slabý. Měli jsme ho na plenách. Nemohl do sebe dostat pořádně jídlo, chuť měl, ale po 2 lžicích mu nešlo konzumovat. Kupovala jsem Nutri drinky, uvařila na ro měl chuť, ale stále nenabíral - ani to nešlo, neustále z něj něco šlo, samovolně. Udělali se mu boule na zadku a na přirození, měl neustále bolesti. Po 14 dnech pěče o něd doma v tomto stavu, jsme mu volali záchranku, přišla k tomu i vysoká teplota. Museli ho okamžitě operovat - praskl mu nádor ve střevě - opět infekce, udělali mu vývod a museli mu odebrat varlata. Dnes nám volal primář, že stav je velice vážný a že tatínkovi zbývá pár měsíců.
Absolutně nevíme, co máme dělat. Tatínek je ještě v nemocnici, nevíme, zda nám ho pustí domu ještě, nebo jaký bude postup. To se s tím nedá nic dělat? Máme ho převézt jinam, aby se na něho podíval někdo jiný? Je 63 ročník, vždyť je mladý ještě..
Za každou radu, za cokoliv budu vděčná, Nevzdáváme to. Jen nevíme, jak nejlépe se k němu chovat, jaké kroky podstoupit.
Děkuji mnohokrát.
Kateřina

Kateřina

Popisujete postup nemoci u Vašeho tatínka, který je aktuálně v nemocnici s pokročilým onkologickým onemocněním, podle lékaře mu zbývá několik měsíců života. Přemýšlíte, co dál dělat, zda by ho měl prohlédnout jiný lékař nebo jestli se dostane domů.

Dobrý den, paní Kateřino,

rozumím, že jsou to velmi důležité otázky. Představuji si, jak moc Vás asi zaskočila informace, že tatínkův stav je velmi vážný. Naši lékaři nejsou onkologové, nemohou se tedy vyjadřovat k možnostem onkologické léčby. Proto Vám odpovídám za redakci poradny, nejsem lékař.

Chci Vás povzbudit k tomu doptat se tatínkova lékaře na více podrobností. Je pochopitelné, že po sdělení nepříznivé zprávy blízcí nemocného nemají sílu ptát se více. S odstupem několika dní je dobré se k rozhovoru s lékařem vrátit. Zeptat se, jaký doporučuje další postup, jestli je důvod, aby tatínek byl nadále v nemocnici, nebo jestli je možné, aby se vrátil do vaší domácí péče, kterou jste mu už velmi dobře poskytovala. Pokud by tatínek chtěl, má právo na tzv. druhý názor lékaře — můžete mu pomoci najít jiného onkologa, abyste zjistili, zda tatínkovu situaci vidí stejně, nebo ne.

Ptáte se také, jak se k tatínkovi nejlépe chovat. Můžete dělat to, co děláte doteď, tedy umožnit tatínkovi být doma, díky tomu, že o něj pečujete. Můžete se ho ptát, co je pro něj teď důležité: zda stojí o vyšetření jiným lékařem, zda je ochotný zkusit vše, co případně mohou lékaři nabídnout, nebo jestli je pro něj důležitější být v klidu doma.
Vnímám Vaše nastavení udělat pro tatínka maximum. Už jen toto vědomí může být pro tatínka posilou v náročné chvíli.

S přáním mnoha sil

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz