Tatínek chodí na paliativní chemoterapii, bolí ho kyčel. Souvisí to? A jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 11. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den tátovy v únoru diagnostikovali Klackinuv tumot operace nejde je na paliativní léčbě má malé metastaze v pankreatu tumor je generalizovany tomu nerozumím chodí ambulantně na chemo tet ředenou a před týdnem ho začala bolest kyčel může to mít s tím spojitost? Taky sem četla že lidi s s tímto onemocněním se dožívají 7 měsíců ale táta už tu je 11 měsíc od diagnózi za což jsem ráda ale prosím můžete mi napsat prognózu a něco o tom? Bojím se o něj děkuji za odpověď

Peťa

Váš tatínek má nově zjištěný zhoubný nádor podjaterní krajiny (Klatskinův tumor). Nádor se rozšířil i do slinivky. Tatínek dostává chemoterapii a nově má bolesti v kyčli. Ptáte se, zda to může souviset a dále na prognózu.

Dobrý den,

nádory podjaterní krajiny mají skutečně bohužel špatnou prognózu. Naděje na úplné vyléčení, obzvláště jsou-li již přítomny metastázy v dalších orgánech, je téměř nulová. Podávaná protinádorová léčba může u některých pacientů zpomalit postup nemoci a prodloužit život. Zda jde o prodloužení v řádu týdnů nebo měsíců neumím říci. Nejde ale o roky. Tuto otázku vám nejlépe zodpoví tatínkův ošetřující lékař, který zná i další podrobnosti o tatínkově zdravotním stavu. Záleží také na přání nemocných — pro některé je několik týdnů života navíc velmi důležitých i za cenu různě těžkých nežádoucích účinků, pro jiné to nemusí být to nejdůležitější a dobrá kvalita života bez chemoterapie tak může dávat takovým nemocným větší smysl. Důležitý je v tomto ohledu otevřený, byť citlivý rozhovor nemocný — lékař. V tom jistě můžete tatínka podpořit, bude-li chtít. Můžete se také o podporu obrátit na paliativní tým/ambulanci paliativní medicíny. Zde mohou tatínkovi pomoci s léčbou projevů nádoru, podpořit jej i celou rodinu a přinést kvalitu bez ohledu na to, jak dlouhý čas před sebou tatínek má.

Pokud jde o bolest kyčle, tady poradit neumím. Je potřeba, aby tatínka vyšetřil praktický lékař, případně při kontrole ošetřující onkolog.

Je pochopitelné, že se o tatínka bojíte, zároveň je pro něj jistě důležité, že jste mu nablízku a oporou.

S pozdravem,
*
MUDr. Irena Závadová*

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz