Tatínek byl na banální operaci pro útvar na ledvině, zjistili cirhózu. Je normální, že je nyní na ventilaci?

Odpověď na dotaz ze dne 7. února 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer, měla bych dotaz co se týče zhoršeného stavu mého tatínka. Před Vánoci 2019 mu lékaři diagnostikovali nějaký útvar na ledvině ( vše bylo zachyceno v raném stádiu). Měla to být údajně banální laparoskopická operace. Na operaci byl v pondělí od té doby leží na JIPce s tím, že první den mu dávali pouze nějaké léky na jeho špatnou srážlivost krve a na tlak. Nicméně další den se jeho stav co se týče psychiky i zdravotního stavu hrozně zhoršil.. utíkal z oddělení,rval si z rukou kanily a byl dezorientovaný. Na otázku, proč se tohle vlastně všechno děje nám bylo řečeno, že otci zjistili závažnou cirhózu jater a že mu dávají nějaké silné léky, které by měli napomoct k regeneraci jater. Nicméně dnes jsme otce opět navštívili, a byl připojen na ventilátor dýchání, měl udělaný vývod ze střev (že prý má špatné trávení vlivem těch léků a cirhózy). Co nás dostalo do kolen, tak když nám řekli, že otec vlivem nefunkčnosti jater má poškozený mozek.. na otázku, zda se to zlepší nám od samotného doktora bylo řečeno, že neví a že se buď může a nebo nemusí zlepšit, také řekl, že otcův stav je hodně vážný. Chtěla jsem se zeptat, zda tedy je možné, že kvůli nemoci jater je takový stav "normální"? Děkuji moc za odpověď.
Marie
Váš tatínek podstoupil operaci ledviny pro blíže neurčený útvar. Po operaci se ale dostal do velmi vážného stavu, je na umělé plicní ventilaci, lékaři mluví o jaterní cirhóze a poškození mozku. Ptáte se, zda nemocná játra mohou takový stav způsobit.

Vážená Marie,

je zřejmé, že rozvoj takto vážného stavu je těžko pochopitelný, když se zdálo, že tatínek nemá žádné vážnější onemocnění a čeká celkem nenáročný operační výkon. Jen těžko mohu posoudit, co se odehrálo, protože neznám žádné podrobnosti o průběhu nemoci vašeho tatínka. Zcela obecně vám mohu napsat, že závažné onemocnění jater, které se mimo jiné může projevovat vámi popisovanou poruchou krevní srážlivosti a rozvojem vážného deliria (zmatenost), skutečně může nemocného ohrozit na životě. Poškození mozku vlivem pokročilého onemocnění jater může mít více příčin, které se bohužel mohou i vzájemně kombinovat a celkový stav nemocného ještě dále zhoršovat. Některé typy jaterní cirhózy mohou probíhat zcela nenápadně a nemocný o nemoci jater nemusí vědět. I konstatování lékaře, že se tatínkův stav může ale také nemusí zlepšit, je pravdivé. Někdy jen čas ukáže, zda pacient má rezervy, které mu dovolí zregenerovat a i z velmi vážného stavu se dostat bez větších následků.

Pokud je to možné, požádejte znovu ošetřujícího lékaře, ať s vámi projde vývoj zdravotního stavu tatínka tak, abyste měli možnost porozumět všemu, co se dělo a dít může. Nevím, kde tatínek leží, ale v řadě nemocnic dnes fungují paliativní týmy, jejichž velkým přínosem je mimo jiné dostatek času na vysvětlování a plánování další péče tak, aby byla pro nemocného i jeho nejbližší co největším přínosem.

S pozdravem

Irena Závadová