Táta zemřel 2004, bylo mi 14 let, nepřiznali nám tehdy pozůstalostní důchody. Mohu mít nárok nyní?

Odpověď na dotaz ze dne 28. května 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer jmenuji se Lucie Tomanová je mi 28 let a chtěla bych se zeptat jestli bych měla nárok na sirotčí důchod??? Můj táta Jaroslav Toman zemřel na infarkt bylo mu (+48) a mně bylo 14 let a pamatuju si to přesně 1.6. 2004 tenkrát to mámě zamítli že na to nemám nárok na siročí a moje máma neměla nárok na vdovský tak bych se chtěla zeptat jestli bych mohla mít nárok na ten sirotčí důchod nebo ne. Děkuji předem za odpověď.
Lucie
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, jestli máte nárok na sirotčí důchod po tátovi, který zemřel v roce 2004.

Dobrý den, paní Tomanová,

píšete, že jste s mámou neměly nárok na pozůstalostní důchody ani bezprostředně po úmrtí táty. Snažím se odhadnout z jakého důvodu. Pokud si nejste jistá, můžete stav věcí ověřit voláním na níže uvedený kontakt Call centra ČSSZ. Pro oba důchody je shodné, že musí být splněna podmínka potřebné doby pojištění, proto předpokládám, že důvodem bylo nesplnění této podmínky. V únoru 2018 byla tato podmínka zmírněna, ale pouze pro aktuální žadatele a nelze jí vymáhat zpětně.

Pro nárok na sirotčí důchod byste musela být tzv. „nezaopatřeným dítětem“, což je osoba nejdéle do 26 let věku, která se se soustavně připravuje na budoucí povolání (neboli studuje),nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz nebo je z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu neschopna vykonávat soustavnou výdělečnou činnost. Do kategorie „nezaopatřeného dítěte“ z důvodu věku již nespadáte, tudíž nejspíš nárok mít nebudete.

Pro ověření můžete zavolat na Call centrum České správy sociálního zabezpečení na tel. 800 050 248, kde Vám odpoví podle Vaší konkrétní situace.

S přáním všeho dobrého

Veronika Drnková