Táta má rakovinu v poslední fázi, vývod z tlustého střeva, pálí ho v konečníku. Co by ulevilo?

Odpověď na dotaz ze dne 19. ledna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobri den mam takovy dotaz,muj tata pred mnesicem podstoupil operaci pri kterej mu udelaly vyvod tluvsteho streva,ma rakovinu posledni stadii ,rana hoji se dobre jedine co ho trapi ze ho pali v konecniku a i dva dni ma vytok z konecniku neni to krev a spis takove spineni ,nevite prosim proc a co by mu pomohlo na to paleni v konecniku obcas ho i hodne svedi,bylo nam receno ze ma i metastaze vsude dekuji Kapush
Myroslava Kapush
Potřebujete se poradit, co může pomoct Vašemu otci, když ho měsíc po operaci tlustého střeva s vytvořením vývodu trápí pálení a výtok z konečníku.

Dobrý den, paní Kapush,

výtok či špinění z konečníku může být způsoben více příčinami. Nevím, jaký typ vývodu Vašemu tatínkovi vytvořili. Ne vždy se střevo zaslepí, někdy se vývod vytvoří ve stěně střeva a v takovém případě může malá část střevního obsahu odcházet i konečníkem. Mírný výtok může být i produktem žláz ve sliznici zaslepené části konečníku. Příčinu bez podrobnějších informací nedokážu posoudit. Můžete na svědění a pálení v oblasti konečníku použít mast Factu. Je určena na hemoroidy, ale i v tomto případě by mohla pomoct, protože působí analgeticky, tedy tlumí bolest a nepříjemné pocity na sliznici konečníku. Svědění může být i projevem přemnožení kvasinek. To by pomohl Imazol pasta nebo Canesten krém nebo Pevaryl krém. Všechny tři mají stejný účinek a aplikují se na místo svědění kůže 3x denně po dobu 7-10 dní. Neaplikují se tedy dovnitř do konečníku ale zvenku. Okolí konečníku můžete promazat také zinkovou mastí, která chrání kůži před vlhkým prostředím. Například Moli Care ochranný krém anebo Sudokrém. Vše je volně dostupné v lékárnách. Pokud je množství výtoku větší, kdy by bylo zapotřebí užití plen, tak se určitě poraďte s chirurgem, zda je to po zákroku, který Váš tatínek podstoupil, v pořádku. I to je možné, a v takovém případě máte nárok na předpis plenkových kalhotek od praktického lékaře. Pokud Váš tatínek chodí, tak jsou vhodnější natahovací, pokud je ležící, tak zalepovací.

Přeji Vám co nejklidnější společný čas s tatínkem, abyste ho mohli pro sebe co nejlépe využít.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková