Táta má rakovinu plic, má bolesti, slábne, nejí. Jaká výživa nebo léčba by byla vhodná?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 5. 2021 zobrazit původní dotaz

Zdravim muj tata ma pokrocilou rakovinu plyc jde mu to do i zad kde ma bolesti….posledni dobou se to rychle horsi zhubl pres 30kg je vycerpany za chvili hlavne vubec neji protoze nema chut k jidlu…..muzete poradit nejaky pripravek nebo neco co mu nahradi vyzivu aby mel nejakou energii ???! Popr. Nejaky zpusob lecby ? Diky

Martin Machata

Váš tatínek má pokročilou rakovinu plic, má bolesti, nemá chuť k jídlu, slábne. Ptáte se na možnosti zlepšení stavu výživy.

Milý pane Machato,

nechutenství a hubnutí je velmi častým příznakem pokročilého onkologického onemocnění a často se jim nedá zabránit, i když samozřejmě nějaké možnosti k ovlivnění těchto symptomů máme.

Úvodem bych však chtěla zdůraznit, že není dobré tatínka do jídla nutit. Pečujícím radíme pouze jídlo nemocnému nabídnout a nechat na něm, na co má chuť a kolik toho může sníst, aby mu po jídle nebylo těžko. Přílišným nátlakem bychom pouze vyvolali nevolnosti, odpor k jídlu a spíše bychom nemocného trápili. Je dobré zrušit všechna neúčelná dietní opatření, pokud byl nemocný diabetik či dlouhodobě omezoval např. množství cholesterolu v jídle, v situaci velmi malého příjmu stravy už je dobré nemocnému dopřát cokoli, na čem si pochutná a po čem mu není špatně. Existují výživové přípravky s vysokým obsahem energie a bílkovin od různých firem (Nutridrink, Fresubin, Ensure..), jsou buď ve formě nápoje nebo krému, je dobré vyzkoušet, která příchuť či značka by tatínkovi nejlépe vyhovovala. Většinou chutnají lépe, jsou-li vychlazené. Ale i tady platí nabízet, nenutit.

Chuť k jídlu mohou zlepšit i některé léky (např. Magace, Fortecortin, Prednison či Mirtazapin), ale všechno jsou to léky na předpis, každý z nich má i své nežádoucí účinky a kontraindikace, ošetřující lékař musí zvážit, zda by některý z nich byl pro tatínka vhodný.

Často nezbývá než se v této situaci s postupným úbytkem energie smířit a spíše hledat cesty, jak nemocnému úpravou režimu a vhodnými pomůckami síly ušetřit. Také bych se nesoustředila pouze na příjem potravy, zmiňujete, že tatínka trápí bolesti, ty je třeba řešit přednostně a celkově je dobré se více zaměřit na maximální fyzický i psychický komfort nemocného než pouze na jídlo. Ale samozřejmě chápu, že je to velmi těžké.

Moc Vám přeji, abyste náročnou situaci v rodině zvládli co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz