Táta má pokročilé onkologické onemocnění a další zdravotní komplikace. Kolik času mu zbývá?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 8. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, tátovi sdělili diagnózu rakovinu, primární karcinom slinivky, s metastázy v játrech, plicich, nadledvinkach. Plicní embolii. Cukrovku. Je po CMP. Již ztrácí chuť k jídlu a pití. Většina část dne prospí. Bolestí tišime lehkými opiáty. Zatím léčba Nebyla nasazená.. Teprve půjde na biopsii..Kolik času mu asi zbývá..Má insulin a injekce na ředění krve.. Děkuji za odpověď.

Silviya

Vážená Silviye,

váš tatínek má pokročilý zhoubný nádor slinivky, který se rozšířil i do dalších orgánů. Ztrácí chuť k jídlu, je unavený a většinu času prospí. Ptáte se nás na časovou prognózu.

Je pochopitelně těžké bez vyšetření pacienta a znalosti dalších podrobností časový výhled odhadovat. Proto prosím berte mou odpověď s rezervou — v této fázi nemoci a s příznaky, které popisujete patrně bude tatínek mít před sebou řádově jednotky týdnů. Někdy ale dojde k rychlejší progresi, jindy je průběh nemoci pozvolnější. Je otázkou, zda biopsie přinese nějakou změnu v léčebném postupu, který je bohužel u takto pokročilého nádoru slinivky velmi omezený. Bylo by myslím dobré s ošetřujícím lékařem toto probrat, bude-li tatínek chtít. Pokud by lékař konstatoval, že biopsie nemůže změnit přístup (že například pro pokročilost nemoci nebude pro tatínka protinádorová léčba vhodná), nabízí se otázka, zda ji má podstupovat.

Píšete, že tatínek méně jí, proto je potřeba kontrolovat pečlivě hladinu cukru a pravděpodobně snižovat dávky inzulinu. Tatínek bude v této fázi nemoci více ohrožen nízkou hladinou cukru než dlouhodobými následky vysoké hladiny. Léčba bolesti je určitě velmi důležitá. Stejně tak je důležité, že jste tatínkovi oporou. Je-li u vás dostupná ambulance paliativní a podpůrné péče můžete řadu věcí konzultovat s nimi, případně se můžete obrátit také na domácí nebo lůžkový hospic.

Přeji vám i tatínkovi hodně sil a vzájemné opory,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz