Táta má nádor jícnu, neproběhla operace ani chemoterapie, stále zvrací. Co můžeme dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 5. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den můj táta má zhoubný nádor na jicnu neby na operací ani chemoterapii dávali mu sten a pořád zvrací nemůže se napít dalo byse stim něco dělat jak dlouho může tahle žít děkuji

Marie

Dobrý den, paní Marie,

pokud se lékaři nerozhodli tatínka operovat, znamená to, že nádor je příliš rozšířený a nemoc není možno nijak léčebně ovlivnit. Zavedení stentu mělo tatínkovi zlepšit kvalitu života a prodloužit dobu, kdy by mohl jíst a pít. Pokud se to nedaří po zavedení stentu, tak jsou dvě možnosti. Buď stent nefunguje dobře, protože se posunul, což můžou posoudit lékaři tam, kde byl stent zaveden. Pokud bude možno jej upravit, mohlo by to tatínkovi pomoct. Je však možné i to, že je stent na správném místě a tatínek zvrací, protože nádor stent opět uzavřel a již není možné průchod jícnem obnovit. V takovém případě je jedinou možností zkusit utišit zvracení léky, které zvracení tlumí. Protože je není možno podat v tabletkách, budete se muset obrátit na domácí či lůžkový hospic. Péče v domácím prostředí je i v takové situaci možná, ale pouze za pomoci domácího hospice. To, co pro tatínka můžete udělat vy, je v tuto chvíli ho nenutit do jídla ani pití. Zjistěte, zda by byl ochoten a schopen podstoupit vyšetření k ozřejmění, zda je možné polohu stentu upravit. Pokud by tatínek již neměl sílu vyšetření absolvovat, anebo by nebylo možno polohu stentu upravit, tak bude čas na oslovení hospice.

Jak dlouho může tatínek žít, záleží na tom, zda je možno upravit polohu stentu či jej vyměnit. Pokud nebude možno jeho situaci změnit, tak se délka jeho života může pohybovat ve dnech či několika málo týdnech. V takové situaci bude zapotřebí, aby měl k dispozici právě paliativní či hospicový tým, který by mohl tatínkovi ulevit, aby nemusel čas, který mu zbývá, protrpět.
Přeji Vám dostatek sil a tatínkovi co nejrychlejší úlevu.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz