Táta je 8 měsíců v kómatu, prý se už neprobudí, ale já mám dojem, že se zlepšuje. Jak to je?

Odpověď na dotaz ze dne 16. prosince 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Můj táta 49 let je už 8 měsíců v kómatu, teď je ve vigilním kómatu. Prodělal krvácení do mozku (hematom) z vysokého krevního tlaku, bohužel manželka ho nechala ležet 12 hodin na zemi protože si myslela že spal ( to už se vyšetřuje) došlo proto k ischemii. Dle posledního CT má poškozenou levou hemisferu, přední lalok, postranní lalok a zadní lalok a u prostřed mozku nekvalitní tkáň. Primářka mi říká že se táta nikdy neprobudi ale nevěřím tomu, jsem psychicky na dně a moc mi chybí potřebuji vědět ještě od někoho jiného jestli se táta někdy probudí. Přijde mi že mě slyší, zprvu nereagoval očima, pak jen jedním koukal a teď sleduje obouma stejně. Snaží se zvedat, otáčí hlavu. Jednu chvíli mi i mrkal na otázky nebo má zvýšený dech. Reaguje na bolest. Podle mého úsudku se pomalinku zlepšuje, sice pomalu ale já musím věřit v jeho uzdravení. Dělám bazální stimulaci ale je na diopu daleko od mého bydliště tak nemůžu jezdit tak často, celou tu dobu mám daný požadavek na diop kousek od mého bydliště ale stále je plno. Děkuji moc za odpověď
Alena
Ptáte se nás, jestli se Váš táta probudí z vigilního kómatu po krvácení do mozku.

Dobrý den, Aleno.

velice ráda bych Vám pomohla konkrétní odpovědí a poskytla naději. Z dostupných informací bohužel nejsem schopná posoudit, jaká je šance, že se Váš táta z kómatu probudí. Z Vašeho dotazu je ale patrné, jak moc Vám na tátovi záleží a jak Vás jeho stav trápí. Nedokážu Vám poskytnout jasnou odpověď, ale chci Vás ujistit, že Vaše návštěvy a péče o něj jsou tím nejlepším, co mu můžete dát. Ať už jsou jeho šance jakékoliv, nevzdávejte péči o něj, buďte i nadále, pokud Vám to čas dovolí, nablízku. Díky bazální stimulaci i tomu, jak umíte odpozorovat jeho reakce, můžete nejlépe posoudit, co potřebuje. Můžete si samozřejmě vyžádat také názor jiného lékaře, který o tatínka pečuje a má přístup k dokumentaci a detailním informacím o zdravotním stavu Vašeho otce. Nebojte se a ptejte se, domluvte si schůzku a požádejte o zhodnocení vývoje zdravotního stavu. Část cenných informací a poznatků Vám mohou poskytnout i zdravotní sestry, které o tatínka a pacienty v podobném stavu pečují.

Milá Aleno, z Vašeho dotazu je vidět, jak Vás situace trápí. Chtěla bych Vás podpořit v tom, že Vaše snaha není marná a ačkoliv Vám nemohu dát naději na probuzení, buďte si jistá, že ať už se zdravotní stav Vašeho táty bude vyvíjet jakkoliv, veškerá péče a cit, který mu poskytnete, je neocenitelný dar a služba blízkému člověku, která nikdy není zbytečná. Pamatujte i na svoje potřeby, pečujte o sebe, máte na to v této těžké situaci plné právo a nárok.

Přeji Vám mnoho sil do dalších dní.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová